MUFG Bank Analistleri Merkez Bankasının 200 Baz Puan Faiz İndirimi Yapacağı Tahminini Açıkladılar

MUFG Bank analistleri tarafından yeni bir rapor yayınlanarak Merkez Bankası faiz kararı ile alakalı çok çarpıcı bir tahminde bulunuldu. Usta analistlere göre Merkez Bankası son faiz artırımını geri alacağını ifade ettiler.

MUFG Bank Analistleri Merkez Bankasının 200 Baz Puan Faiz İndirimi Yapacağı Tahminini Açıkladılar
Türkiye ekonomisinde tüm gündem Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu'nun Nisan ayı faiz kararına çevrilince yabancı finans kuruluşlarından yeni açıklamalar peş peşe gelmeye başladı. MUFG Bank analistleri bir araştırma raporu yayınlayarak Merkez Bankası'nın Nisan ayı faiz kararının ne olabileceğine dair tahminlerini açıkladılar.

NİSAN AYINDA FAİZLER DEĞİŞTİRİLMEYECEK BEKLENTİSİ

MUFG Bank'ın Ehsan Khoman ve Lee Hardman gibi usta analistleri tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre Nisan ayı Para Politikaları Kurulu toplantısında Merkez Bankasının faizleri değiştirmeyeceği ve sabit tutacağı bildirildi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun faize bakışına rağmen piyasalar ile kurduğu iletişim kanallarında büyük politika değişimleri yapılacağına dair endişeleri azalttığına dikkat çekildi. Ayrıca yapılan değerlendirmede Şahap Kavcıoğlu'nun köşe yazılarında belirttiğinin aksine iletişimde daha şahin bir tutum içerisinde olduğu vurgulandı.

Usta analistlerin kaleme aldığı raporda Merkez Bankası'nın ne şekilde hareket edeceğine dair belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekilerek risk primlerindeki kötüleşme, Türk lirasındaki zayıflama ve portföylerdeki çıkışların tersine döndürülmesi konusunda çok zor bir süreçten geçildiğine vurgu yapıldı.

MUFG Bank analistleri Merkez Bankası'nın terorik olarak faiz artırımı yapmasına ilişkin bir alanı kalmadığını ifade ettiler. Yükselen enflasyon nedeniyle Merkez Bankası'nın tepki alanının da oldukça daraldığına dikkat çeken analistler siyasi öncelikler ile Şahap Kavcıoğlu'nun güvercin tutumunun genişlemeci bir para politikasına geçiş yapılabileceğine ihtimal oluşturduğu belirtildi.

MAYIS VE HAZİRAN AYINDA FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Genişlemeci para politikasının ne zaman devreye sokulacağına dair bir tahmin yapmanın güç olduğunu söyleyen analistler veriler ve kur koşulları ile bağlantılı olmak şartıyla 2021'in ikinci çeyreğinde 200 baz puanlık faiz artırımının geri alınmasını beklediklerini söylediler. Buna göre Merkez Bankası Mayıs ve Haziran toplantılarında 200 baz puanlık faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 19'dan yüzde 17'ye düşüreceği tahmininde bulunuldu.
Yorumlar (0)