Nakdi Destek Ödemeleri İle İlgili Önemli Gelişme

Pandemi nedeni ile çok sayıda işyeri zorunlu kısıtlama kararlarına takılırken işten çıkarmaları engellemek adına nakdi ücret desteği ödemelerine geçiş yapılmıştı. Mart ayı nakdi ücret desteği ne zaman yatacak, ücretsiz izin ödeneği hesaplara hangi tarihte ödenecek?

Nakdi Destek Ödemeleri İle İlgili Önemli Gelişme
Koronavirüs salgını nedeni ile alınan tedbir kararları sonrasında sinema, lokanta, kafe gibi belirli bazı işletmeler kapatılmış, getirilen kısıtlama kararları sonrasında işçi çıkarmalarını engellemek adına ücretsiz izin uygulamasına geçiş yapılmıştı.

Ücretsiz izne çıkarılan kişiler için de devlet tarafından nakdi destek ödemeleri başlatılmıştı. Mart ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri hakkında İŞKUR'dan beklenen açıklama geldi.

İŞKUR MART AYI NAKDİ DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN YATACAK?

Konu hakkında resmi açıklama İŞKUR tarafından yapıldı. İŞKUR tarafından yapılan resmi açıklama ile Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin bugün yani 9 Nisan 2021 Cuma günü itibari ile hesaplara yatırılacağı ilan edildi.

Mart ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri hakkında yapılan açıklama ile sistemde IBAN bilgisi eksik ya da hatalı olan kişilerin ödemelerinin ise PTT üzerinden yapılacağı duyuruldu.NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ İLK NE ZAMAN BAŞLADI?

Türkiye'de ilk koronavirüs vakası 2020 yılında görülürken Mart ayı itibari ile pandemi ilan edilerek zorunlu kısıtlama kararları uygulamaya alınmıştı. 17 Nisan 2020 tarihi itibari ile alınan tedbir kararları kapsamında işverenleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan kişilere kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan kişilere nakdi ücret desteği ödemeleri başladı.

KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ MAAŞI ALABİLİR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

17 Nisan 2020 tarihi itibari ile işvereni tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne çıkarılmış olmak,

Kısa çalışma ödeneği hakkından yararlanmamak,

SGK üzerinden yaşlılık aylığı almamak,

İşsizlik sigortası kapsamında çalışıyor olmak.

Bu şartlara sahip olan kişilere nakdi ücret desteği ödemesi yapılmaya başlanmıştı.
Yorumlar (0)