Nakdi Ücret Desteğinin Ve İşten Çıkarma Yasağının Süresi Uzatılacak Mı?

Türkiye'de çalışma hayatının devlet tarafından desteklenmesinin yollarından birisi olan kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresinin uzatımının ardından gözler işten çıkarma yasağına çevrildi. İşten çıkarma yasağı kaldırılacak mı yoksa süresi uzatılacak mı?

Nakdi Ücret Desteğinin Ve İşten Çıkarma Yasağının Süresi Uzatılacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile daha önce kaldırılan kısa çalışma ödeneği uygulamasının 30 Haziran 2021 tarihine kadar süresini uzatan Cumhurbaşkanı Kararı dün gece Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikle çalışma hayatı kısa çalışma ödeneği ile Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında desteklenmeye devam edilecek. Üstelik Nisan ayının 20 günlük kısmı dahi sisteme entegre edilerek çalışanların herhangi bir kayıp yaşamalarının da önüne geçilecek. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KOLAYLIKLARI

İş Kanunu'na göre kısa çalışma ödeneğinin Nisan ayı bildirimleri Mayıs ayında yapılıyor. Eğer bir işveren çalışanını ücretsiz izne çıkarmış ise bundan vazgeçerek Mayıs ayı başında bu çalışanı kısa çalışma ödeneği kapsamına sokabilecek. Daha önce kısa çalışma uygulamasından çıkıldığına ilişkin bildirim yapanlar çevrimiçi olarak yeni bildirim ile kısa çalışmaya girebilecekler. 

Kısa çalışma ödeneği sorunu çözülen çalışma hayatının yeni sorunu ise işten çıkarma yasağı oldu. Daha önce alınan karar gereği işten çıkarma yasağı ile nakdi ücret desteği uygulamalarının süresi 17 Mayıs 2021'de dolacak. 17 Mayıs'a kadar işverenler çalışanlarını yalnızca “KOD29” denilen nedenlerden dolayı işten çıkarabiliyorlar. Diğer durumlarda işverenlerin çalışanları herhangi bir nedenle işten çıkarma hakları bulunmuyor. Yalnız işvereni korumak amacıyla işverene de çalışanını ücretsiz izne çıkarma hakkı veriliyor. Ücretsiz izne çıkartılan çalışanlar da nakdi ücret desteği alabiliyorlar. Bu da aylık olarak 1.500 TL'ye tekabül ediyor. 

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ VE İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI İÇİN KARAR BEKLENİYOR

17 Mayıs 2021'de dolacak olan işten çıkarma yasağı ürei, ile nakdi ücret deteği süreinin uzatılıp uzatılmayacağına dair şu ana kadar gherhangi bir açıklama yapılmadı. Sosyal güvenlik uzmanları işten çıkarma ysağı ile nakdi ücret desteği sürelerinin uzatılmasına dair yetkinin kanunen TBMM tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verildiği ve bir Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süre uzatımının gerçekleştirilebileceği ifade ediyorlar. Koronavirüs salgınının çalışma hayatını etkilemesinden dolayı ilerleyen günlerde nakdi ücret desteği ile işten çıkarma yasağının süresinin 1,5 ay daha uzatılması tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)