Normalleşme Dönemi İkinci El ve Sıfır Araç Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek, Fiyatlara İndirim Mi Var, Zam Mı Gelecek?

Türkiye 1 Haziran 2021 tarihi itibari ile yeni normale geçiş dönemine hazırlanırken normalleşme sürecinin araç fiyatlarına olan etkisi de merak konusu oldu. Araba fiyatları düşer mi, sıfır araç fiyatlarına zam var mı, ikinci el araç fiyatları ne olur, araç piyasasında beklenti ne, yön nedir?

Normalleşme Dönemi İkinci El ve Sıfır Araç Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek, Fiyatlara İndirim Mi Var, Zam Mı Gelecek?

Araba sahibi olmak isteyenler kadar yüksek fiyatlara satılan dönemde araba sahibi olan kişiler de araç fiyatlarını yakından takip etmeye devam ediyor. Araç fiyatlarına indirim müjdesi beklenirken bir yandan da çip krizi başta olmak üzere bazı nedenlerle yüksek zam dalgası beklentisi de sıklıkla gündeme taşınıyor.

2020 yıl sonuna doğru rekor kıran ikinci el araç fiyatları bazı modellerde sıfır araç fiyatlarını dahi geride bırakırken bazı kişiler aşırı yükselen fiyatlara tepki olarak araba alımlarını ertelemiş, piyasada oluşan fiyat indirimi beklentisi ile de ertelenen alımlar sonrasında araç piyasasında durgunluk oluşmuştu. 

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARINDA SON DURUM NE, ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NE OLUR?

Hem araba satın almak hem de arabasını satmak isteyen kişiler ikinci el araç piyasasında son durumu yakından takip ederken fiyat beklentisi ve uzman yorumları da yakından takip edilmeye devam ediliyor. Süreçte araç fiyatları için indirim beklentisi ağırlık kazanırken bu süreçte patlayan çip krizi fiyat hesaplamasında tüm beklentileri alt üst etmiş, hesaplamaları tersine döndürmüştü. 

Yaşanan süreci değerlendiren Oto galeri işletme sahibi Durmuş Altuntaş geride kalan 1 senelik zaman dilimi içerisinde piyasanın son derece hareketli ve hızlı bir dönem geçirdiğini belirterek "Ama bu sene banka faiz kredi oranlarının yüksek olması, kısıtlamanın fazla olması insanların biraz alım gücünü azalttı.

Çünkü arabayı alsa hafta sonu bir yere gidemeyecek, akşam 7’den sonra dışarı çıkamayacak. İnsanlar biraz da parasını, haberlerde gündemde olan kripto para, borsaya yatırdığından dolayı araba sektörü biraz yavaşladı. 1-2 aydır hareketlenme vardı yine bu Mayıs ayındaki kapanmadan dolayı piyasa yavaşladı” diyerek talebin neden azaldığı konusunda bilgilendirmede bulundu. 

ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELİR, ARABA ALMAK İÇİN ŞU AN DOĞRU ZAMAN MI?

Durmuş Haziran ve Temmuz aylarında araba fiyatlarının yeniden eski düzeyine ulaşacağını iddia eden Durmuş Haziran ve Temmuz aylarında yasakların kalkması ile talebin yeniden yükseleceğini belirterek "Süveyş kanalında yaşanan gemi kazası sonrasında üretimde aksamalar olmuş ve üretim durmuştu. 

Yaşanan bu sorun ikinci el araç fiyatları için olmasa da 2020 ve 2021 model yeni arabaların fiyatları birazda olsa yükselişe neden oldu. Türkiye'de bu zamana kadar sadece araç piyasasında değil hiçbir alanda fiyatı yükselen bir şeyin düştüğü görülmedi. Herşeyin bir sezonu olduğu gibi araç piyasasının da bir sezonu var. Bu da Haziran ayı gibidir. Haziran ayında işler yeniden açılacak, fiyatlar yükselecektir" dedi. 

Not: Burada yer alan bilgiler Oto galeri işletme sahibi Durmuş Altuntaş tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilerden yola çıkılarak yatırım yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar (2)
Haydar 3 hafta önce
Bu dönemde bu galericilerde kendini fasulyeden sayıyor kimse almasa elinizde patlasa şu aldıklarınız amma olur haa.
ahmet 3 hafta önce
Millet geçim sıkıntısı çekerken artık lüx olan arabaya maddiyat ayıracağını düşünmüyorlar herhalde iki ay önce de aynı hikayeyi anlattılar . Tam araba alma zamanı dediler fiyatlar artacak dediler tam tersi oldu fiyatlar düştü. Faizlerin yüksek olduğu bir zaman da krediyle kimse araç almaz artık. Herkesin gücü malına yeter. 1 senedir dar boğazda olan esnaf dükkan tamiratı veya biriken kiraları ödemek için evini arabasını satmak zorunda kalacak ne yazık ki... ALLAH yardım etsin herkese..