Ocak Ayında Tarım, Gıda ve İçecek Sektöründen 1.63 Milyar Dolarlık İhracat

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), Türkiye İstatistik Kurumu dış ticaret verilerini baz alarak 2021 yılı ocak ayı için TGDF Dijital Veri Paneli’ni güncelledi.

Ocak Ayında Tarım, Gıda ve İçecek Sektöründen 1.63 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), Türkiye İstatistik Kurumu dış ticaret verilerini baz alarak 2021 yılı ocak ayı için TGDF Dijital Veri Paneli’ni güncelledi. Gelen güncelleme ile 2021 yılının ocak ayında gıda ve içecek sektörlerinde yapılan ihracat ve ithalat oranları belli oldu. Söz konusu dönemde ihracat oranı 1.63 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ithalat miktarı ise 1.39 milyar dolar olarak kaydedildi. 2021 yılında dış ticaret fazlası bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38.4 oranında geriledi. 2021 yılı ocak ayı ihracat oranları önceki yıla göre yüzde 1.1 oranında artış gösterirken, ocak ayı ithalat oranları ise yüzde 13.6 oranında artış gösterdi. Verilerde ithalat oranlarının ihracat miktarından daha fazla artış göstermesi dikkat çekti.

Dış Ticarette Un, Mandalina ve Fındık İçi Ön Plana Çıktı

2021 yılının ocak ayında ihracatta öne çıkan ürünler arasında fındık içi, mandalina ve un yer aldı. Söz konusu dönemde 127.7 milyon dolar fındık için, 85,2 milyon dolar un ve 57.1 milyon dolar ile mandalina en çok ihracatı yapılan ürünler oldu. Aynı dönemde en çok ithal edilen ürünler arasında ise 188.8 milyon dolar ile buğday, 102. 3 milyon dolar ile soya fasulyesi ve 58 milyon dolar ile ayçiçeği yağı yer aldı. İhracatta öne çıkan ilk üç ürün toplam ihracatın yüzde 16.6’sını oluştururken, ithalatta öne çıkan ilk üç ürün ise toplam ithalatın yüzde 25.1’ini oluşturdu.

En Fazla İhracat ve İthalat Yapılan Sektörler De Belli Oldu

Sert kabuklu meyveler, yaş meyve, şeker ve şeker mamulleri en çok ihracatın gerçekleştiği sektörler olurken, hayvan yemi ve bitkisel yağ en çok ithalat yapılan sektörler oldu.
Yorumlar (0)