Ocak Ayının İlk Haftasının Kazandıran ve Kaybettiren Yatırımları! Altın, Dolar, Borsa, Euro

Ocak ayının ilk haftasının tamamlanmasının ardından kazandıran, kaybettiren yatırım araçları belli oldu. İşte altın, dolar ve borsada haftalık kar, zarar oranları.

Ocak Ayının İlk Haftasının Kazandıran ve Kaybettiren Yatırımları! Altın, Dolar, Borsa, Euro

Ocak ayının ilk dönemi küresel gelişmelerin etkisi ile tamamlandı. ABD'den gelen Trump'ın görev teslim haberleri, ABD Çin gerilimi, koronavirüs salgınında aşı çalışmaları, aşının ekonomiye etkisi yatırım araçlarını doğrudan etkiledi. Peki bu dönemde, ocak ayının ilk haftasında en fazla kazandıran yatırım aracı hangisi oldu? İşte yanıtı;

OCAK AYININ EN FAZLA KAZANDIRAN YATIRIM ARACI

Yatırım araçlarına haftalık bazda bakıldığında, Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetlerinin buhafta içerisinde değer artışı yaşadığı görülüyor. Altın haftayı zarar grafiği ile kapatırken döviz kuru da TL karşısında düştü. İşte haftalık veriler;

Borsa İstanbul BIST 100 Hisse Senetleri

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 4,33 değer kazandı. BIST 100 endeksi hafta içerisinde tavan noktası olarak 1.542,75 puanını gördü. En düşük 1.474,76 puana kadar geri çeken endeks hatfayı da 1.540,61 puandan tamamladı.

Altın Dolar Euro

4 Ocak 2021 ile 8 Ocak 2021 tarihleri arasında altın yatırımcısına kaybettirdi. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 2,20 oranında düştü. Altında yaşanan geri çekilme ile gram altın 442 TL seviyesine geriledi. Çeyrek altın ise 736 TL'den başladığı haftayı 720 TL'den tamamladı. Cumhuriyet altını ise yüzde 2,16 azalışla 2.946,00 liraya geriledi.

En çok takip edilen yatırım araçlarından olan dolar kuru da ocak ayının ilk haftasını düşüşle tamamladı. Dolar kuru haftalık bazda yüzde 1.39 oranında değer kaybederek haftayı 7.32 TL'den tamamladı. Euro'da yaşanan değer kaybı yüzde 1.35 oldu. Euro haftanın son işlem gününü 8.99 TL'den kapattı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)