OECD Ekonomik Görünüm Raporu Yayınladı! Türkiye Büyüme Beklentisi 2 Katına Çıkarıldı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü “Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nu” yayınladı.

OECD Ekonomik Görünüm Raporu Yayınladı! Türkiye Büyüme Beklentisi 2 Katına Çıkarıldı
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü “Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nu” yayınladı. Dünya genelinde Covid-19 algının etkisinin sürdüğü belirtilirken ülkelerin büyüme beklentileri değişiklik gösterdi. Pandemi döneminde büyüme gösteren ekonomiler arasında dikkat çeken Türkiye için büyüme beklentisi 2,9’dan 5,9 oranında çekilerek büyüme beklentisinde 2 katından fazla artış yapıldı. Bazı ülkelere ek destek paketlerinin verildiğini belirtilirken salgın şartlarına son dönemde daha iyi uyum sağlandığı da paylaşılırken küresel ekonomik görünümün son dönemde iyileştiği ortaya koyuldu.

Covid-19 Kısa Vadede Büyümede Etkili Oldu


Pandemi döneminde kısıtlamalar nedeniyle uzun bir durgunluk dönemi yaşayan ekonomiye dair risklerin devam ettiğin belirten raporda kısıtlamaların bazı ülkelerde ve çeşitli sektörlerde kısa vadede ekonomik büyümeye etki ettiği açıklandı. Aşılama ve normalleşmenin önemi vurgulanırken “Aşılamada yavaş ilerleme ve yeni virüs mutasyonlarının görülmesi ekonomik toparlanmaya karşı daha fazla iflas ve istihdam kayıpları ile sonuçlanır” ifadelerine yer verildi. Aşılamada hızlı hareket etmenin gerektiği belirtilirken ekonomik canlılığın sağlanması, toparlanmanın hızlandırılması ve sürdürülebilir dinamizmi sağlamak için tüm ülkelerde yapısal reformların ihtiyaç haline geldiği raporda yer aldı.

ABD ve İngiltere Ekonomisinin Büyüme Beklentisi Yükseltildi


Küresel ekonomide normalleşme ile beraber ekonomi canlanmaya başladı. OECD raporunda yer alan verilere göre küresel ekonomi büyüme beklentisi 4,2’den 5,6 seviyesine yükseltildi. Pandemi döneminde daralma gösteren ABD ekonomisi için büyüme beklentisi 2021 yılı için 3,2’den 6,5’3 yükseltildi. ABD ekonomisinin büyüme beklentisi 2022 yılı için yüzde 4 oranına çıkarıldı. 2021 yılı için Avro Bölgesi büyüme tahmini yüzde 3,6’dan 3,9’luk orana yükseltilirken, İngiltere ekonomisi için büyüme tahminleri yüzde 4,2’den yüzde 5,1 seviyesine revize edildi. Hindistan, Türkiye ve Arjantin için de büyüme tahminleri arttırılırken Çin ekonomisinin büyüme beklentisi yüzde 0.2 puan aşağı çekilerek 7,8 oranında büyüme beklentisi açıklandı.
Yorumlar (0)