Olası Merkez Bankası Kasım 2020 Faiz Kararı Senaryosu İle Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Ne Olur? Faiz İndirimi, Faiz Artırımı, Faizi Sabit Tutarsa Piyasaları Nasıl Etkiler?

Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı için geri sayım başladı, piyasalar açıklanacak olan karara odaklandı.

Olası Merkez Bankası Kasım 2020 Faiz Kararı Senaryosu İle Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Ne Olur? Faiz İndirimi, Faiz Artırımı, Faizi Sabit Tutarsa Piyasaları Nasıl Etkiler?

Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı için geri sayım başladı, piyasalar açıklanacak olan karara odaklandı. Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları kadar dolar kuru ve altın fiyatları için belirleyici olacak karar yakından takip ediliyor. Peki, Merkez Bankası Kasım 2020 toplantısı ne zaman, faiz kararı saat kaçta açıklanacak, Merkez Bankası faiz artırımı kararı verir mi, Merkez Bankası faiz artırırsa altın ne olur, dolar nasıl etkilenir, Merkez Bankası faizi sabit tutarsa dolar ve altın ne olur, faiz indirimi ihtimali var mı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılacak olan kritik Para Politikası Kurulu PPK toplantısı için geri sayım başladı. Toplantı aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Murat Uysal'ın yerine atanan Naci Ağbal'ın başkanlık edeceği ilk toplantı ve açıklayacak olduğu ilk faiz kararı olması nedeniyle de büyük önem taşıyordu. MERKEZ BANKASI KASIM AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal'ın ilk kez başkanlık edeceği toplantı 19 Kasım2020 Perşembe günü gerçekleştiriecek. Yapılacak olan toplantının ardından saat 14:00'te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden almış oldukları kritik kararı duyuracak. Alınan karar ilan edildiği anda sitemiz üzerinden uygulama olarak takipçilerimize ulaştırılacak olup anlık bildirim olarak almak isterseniz;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ 

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARI MI ALACAK, FAİZİ SABİT Mİ TUTACAK?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan karar büyük bir merak konusu olurken alınacak olan karar için tüm beklentiler Merkez'in kesin olarak faiz artırımı yapacağı yönünde şekilleniyor. Hatta yapılacak olan faiz artışı için bazı kurumlar 500 baz puana kadar rakamlar açıklarken yapılacak küçük bir faiz artışının da faiz indirimi kadar etkisiz olacağı yönünde yorumda bulunuyorlar. Merkez Bankası tarafından açıklanabilecek 3 karar bulunuyor. Bunlar;Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı ile faiz indirimi yapabilir, Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı ile faiz artışı kararı verebilir, Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı ile faizleri sabit tutabilir. Peki, bu 3 karar piyasaları nasıl etkiler, neler olur?

MERKEZ  BANKASI FAİZ ARTIRIRSA ALTIN VE DOLAR NE OLUR, BANKA FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENİR?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal tarafından verilen ilk mesajda para politikası için gerekli adımların atılacağı mesajı bu toplantı öncesinde mutlaka bir faiz artışı yapılacağı beklentisini oluşturmuştu. Merkez Bankası tarafından piyasada oluşan hava ile doğru orantılı 200 baz puan ve üzeri bir faiz artışı yapılması halinde hem dolar kurunda hem de altın fiyatlarında geri çekilmenin sertleşerek sürebileceği belirtiliyor. Özellikle de dolar kurunda son dönemde hızlı değer artışı yaşandığı için düşüşün de aynı hızla olabileceği belirtilirken çok daha büyük bir faiz artırımı kararı çıkması halinde dolar kurunun 7 liranın altını bile görebileceği belirtiliyor. 

MERKEZ BANKASI KASIM AYI TOPLANTISI İLE FAİZ İNDİRİMİ YAPABİLİR Mİ?Merkez Bankası Başkanı olarak ilk atandığı toplantıda Murat Uysal büyük bir faiz indirimi yaparak göreve başlamıştı. Ancak yeni atanan Naci Ağbal tarafından dolar kurunda başlayan düşüşe rağmen böyle bir karar alınması kesinlikle beklenmiyor. Yine de böyle bir karar çıkarsa dolar kuru ve altın fiyatlarında çok sert bir yükseliş yaşanır. Hatta Merkez Bankası tarafından yapılacak olan 200 baz puan ve altı bir faiz artışı kararının dahi piyasada olumsuz etki yaratabileceği belirtiliyor. Merkez Bankası tarafından 200 baz puan ve altında bir faiz artışı kararı verilmesi ya da toplantıda sürpriz bir şekilde faiz indirimi yapılması halinde piyasalarda sert bir dalgalanma yaşanabileceği belirtiliyor. MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR, BANKA FAİZLERİ NASIL ETKİLENİR?Merkez Bankası tarafından kesin olarak bir faiz artışı yapılacağı beklentisi piyasalar tarafından fiyatlandığı için faizin sabit tutulması ve toplantının pas geçilmesi dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanmasına neden olacaktır. Yine altın fiyatları da yükselecektir. Hatırlanacağı üzere Ekim ayında da piyasa faiz artışı kararı çıkacağı beklentisini fiyatlamış, dolar kurunda düşüş yaşanmış ancak Merkez Bankası faizi sabit tutarak toplantıyı pas geçmişti. Bunun üzerine hem dolar kurunda hem de altın fiyatlarında çok sert bir yükseliş yaşanmış ve rekor üstüne rekor haberleri gelmiş, tarihi zirveler görülmüştü. Emlak365.com


Yorumlar (0)