EKONOMİ

Olası Senaryolar İle Merkez Bankası Ocak Ayı Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları ve Dolar Kuru Ne Olur?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı faiz kararı için geri sayım başladı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne olur, TCMB Ocak 2021 kararı ne olacak, Ocak ayında faiz artıracak mı, verilen karar sonrasında faiz sabit tutulursa altın ve dolar ne olur?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı faiz kararı için geri sayım başladı. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne olur, TCMB Ocak 2021 kararı ne olacak, Ocak ayında faiz artıracak mı, verilen karar sonrasında faiz sabit tutulursa altın ve dolar ne olur?

TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde çıkarken Aralık ayı enflasyon rakamı yıllık yüzde 14,6 aylık bazda ise yüzde 1,25 oranında artış göstermişti. Yaşanan yükselişin ardından Ocak ayında da Merkez Bankası tarafından politika faizi için artırım kararı çıkabileceği beklentisi oluşmuştu. 

MERKEZ BANKASI OCAK TOPLANTISI 2021!

Piyasalar tarafından büyük bir heyecanla beklenen Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı için geri sayım başladı. Piyasaların yakından takip edeceği karar bugün yani 21 Ocak 2021 Perşembe günü açıklanacak. Naci Ağbal başkanlığında toplanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yapılan toplantı sonrasında alınan faiz kararı saat 14:00’te ilan edilecek olup sitemizden de anında duyurulacaktır. 

TCMB OCAK FAİZ BEKLENTİSİ, MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI İÇİN OLASI SENARYOLAR NELER? 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK TEFE TÜFE Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında beklenti Merkez Bankaksı tarafından 100 baz puan faiz artırımı yapacağı yönünde şekillenmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından DEİK üyeleriyle biraraya geldiği toplantıda yapılan “Fiyat istikrarı temel hedefimiz. Enflasyonu yüzde 30’lar civarından tek hanelere düşürdük. Yüksek faize karşıyım, bunları yaşadıklarımızdan çıkararak söylüyorum. Bankalar karlarına bakıyor, faiz yükü yatırımcıyı eziyor” sözleri ile yüksek faize karşı olduğunu dile getirmesi beklentileri bir anda değiştirdi. 

Konuşma sonrasında dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanırken ekonomistler MB Başkanı Naci Ağbal’ın bu açıklamadan sonra faiz artırımı yapamayacağını iddia etti. Yabancı kuruluşların büyük bir bölümü 675 baz puanlık sert faiz artışı kararının yeterli olacağı ve bu toplantının pas geçileceğini dile getirirken ortalama ağırlıklı faiz kararı beklentisi ise 100 baz puan faiz artırımı yönünde gerçekleşti. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE DOLAR, ALTIN NE OLUR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün kesinlikle bir faiz indirimi kararı çıkması beklenmezken böyle bir kararın çıkması durumunda dolar kuru ve altınd fiyatlarında büyük bir hızla yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. Şu anda yüksek olan enflasyon rakamları nedeni ile böyle bir adım atılması beklenmiyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI, FAİZ ARTARSA DOLAR VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Merkez Bankası faiz artırımı kararı için beklenti 100 baz puan faiz artışı yapılacağı yönünde ağırlık kazanırken en az 100 baz puan ve üzerinde gerçekleşecek olan faiz kararı ile dolar kuru ve altın fiyatları için düşüş yaşanabileceği belirtilirken özellikle de 100 baz puanı aşan kararlarda düşüşün daha sert olabileceği belirtiliyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTARSA NE OLUR, ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ, DÜŞER Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yaplan açıklamaların ardından Merkez Bankası faiz kararı için pas geçilme ihtimali ağırlık kazandı. Piyasalar 675 baz puanlık faiz artışını da tatmin edici bulurken zaten piyasalar tarafından faizin sabit tutulacağı yönünde de beklentinin oluşması nedeni ile dolar kuru ve altın fiyatlarında ilk etapta yukarı yönlü hareketlilik yaşansa da daha sonra kurun yerine oturacağı ve yukarı yönlü sert bir hareketlilik yaşanmayacağı belirtiliyor. 

Not: Burada yer alan bilgiler piyasa beklentileri üzerinden derlenen bilgiler olup, emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir