EKONOMİ

Olumlu Hava Bozuldu BIST 100 Endeksi Çakıldı! Borsanın Düşme Nedenleri

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi günü çok sert değer kaybıyla kapattı. Uzun süredir kademeli bir yükselme grafiği içinde olan BIST 100 endeksi günü yüzde 4.5 gibi yüksek bir geri çekilmeyle tamamladı. İşte borsada gün içinde yaşananlar.

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi günü çok sert değer kaybıyla kapattı. Uzun süredir kademeli bir yükselme grafiği içinde olan BIST 100 endeksi günü yüzde 4.5 gibi yüksek bir geri çekilmeyle tamamladı. İşte borsada gün içinde yaşananlar.

Uzun süredir borsada devam eden olumlu hava ocak ayının son haftasının ortasında tersine döndü. Son haftalarda kademeli yükselişini sürdüren Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi, yeni günde çok sert değer kaybetti. Peki Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi neden değer kaybı yaşadı? İşte uzmanların açıklamalası. 

BORSA İSTANBUL’DA ÇOK SERT DEĞER KAYBI

Borsa İstanbul’da son aylarda devam eden yükselme grafiğinin oluşmasında en önemli etmenlerden birisi de artan yabancı para girişleri olmuştu. Bir süredir bu şekilde devam eden BIST 100 endeksinde ise bir günde yüzde 4.5 oranlık kayıp geldi. Gün içinde gerçekeşen işlem hacmi 34.3 milyar TL olurken Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi günü 1.467,00 puandan tamamladı.

Günün en dikkat çeken kayıplarından birisi de bankacılık endeksinde oldu. Bankacılık endeksi de günü yüzde 4’lük kayıpla kapattı. Küresel riskten kaçışın öğleden sonra belirginleşmesiyle birlikte dolar/TL 7,41’i gördü. Avrupa borsalarında gün içinde yaşanan değerkaybı yüzde 2 bandında oldu. ABD borsası ise işlem gününe değer kaybı ile başladı. 

BORSA NEDEN DÜŞTÜ?

Borsa İstanbul’da yaşanan değer kaybına ilişkin yapılan değerlendirmelerde ise bazı etmenler ön plana çıkarıldı. Bu etmenler; hisse senedi piyasası değerlemelerinin yükselmesi, corona virüsü vakalarında artış, aşı uygulamalarına yönelik olası herhangi bir aksaklık, yatırımcıların kısa vadede gerileme ve oynaklığın artması konusundaki endişeler olarak gösterildi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tera Yatırım ekonomisti Enver Erkan BIST 100’de gerçekleşen yabancı satışının düşmede etkili olduğunu ifade etti. Erkan değerlendirmesinde ayrıca yurt dışında risk iştahındaki kötüleşme ve kâr realizasyonu kaynaklı olarak bir süredir beklenen düzeltmenin yaşanan değer kaybında etkili olduğunu ifade etti. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir