Ons Altın 1.950 Dolar, Gram Altın 540 TL! Ünlü Ekonomist Altın Fiyatı Uyarısı Yaptı!

Altın yatırımı bulunanlar veya altın yatırımı yapmak isteyenler altın fiyatlarındaki yükseliş trendinin devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Bu konuda ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu'ndan yeni bir değerlendirme geldi. Altın fiyatlarının bundan sonraki istikametini açıklayan Tunç Şatıroğlu fiyatlara dair beklentisini da açıkladı. 

Ons Altın 1.950 Dolar, Gram Altın 540 TL! Ünlü Ekonomist Altın Fiyatı Uyarısı Yaptı!

Altın piyasasında yaşanan anlık değişimler yatırımcıların takip etmesini dahi zorlaştıracak hızda gerçekleşiyor. Çoklu değişkenlerle fiyatlanan altın, yatırımcısına çok kazanç sağlarken bazı dönemlerde de daha fazla miktarlarda zarar ettirebiliyor. Bu durumda ise analistlerin ve ekonomistlerin altın fiyatı tahminleri ve değerlendirmeleri çok daha fazla önem kazanıyor. 

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Altın fiyatlarının günlük değişimleri sonucu olarak şu anda ons altın günü hafif bir gerileme ile kapattı. Ons altın 1.891 dolardan işlem görmeye devam ediyor. 1.900 dolar psikolojik eşiğini ons altın bugün de aşamadı. Gram altında ise hem ons altının hem de dolar kurunun gerilemesi ile fiyat düşüşü meydana geldi. Kapalıçarşı altın piyasasında şu anda gram altın 522 TL'den fiyatlanıyor. 

Altın piyasasdında yaşanan son gelişmeleri değerlendiren ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu, “Altın fiyatlarına dair bir analiz yapabilmek için ABD'nin ekonomik verilerini yakından takip etmeliyiz. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizleri yarın açıklanacak olan Mayıs 2021 ABD enflasyon rakamları öncesinde yüzde 1,50'nin altına indi. Bu seviye 7 Mayıs'tan itibaren en düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Mart ayının sonunda bu faizler yüzde 1,76 civarındaydı. Altın piyasası için bu çok önemli bir veridir.” dedi. 

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN FİYAT TAHMİNİ

Altın fiyatlarında yeni bir yükseliş trendini beklediğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, “ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri 21 haftalık Kaufman ortalamasının aşağısına iniyor. Bu hafta yüzde 1,52 ve altında bir kapanış gerçekleşirse bu faizlerin düşüşü hızlanacaktır. FED'in de uygulayacağı politika netleştikten sonra altın fiyatları yeni bir yükseliş dönemine geçiş yapacaktır. O zaman Ons altında 1.950 dolar ve gram altında 540 TL seviyelerini konuşmaya başlarız.” ifadelerini kullandı. 

Altın piyasasını çok hareketli günlerin beklediğini söyleyen Tunç Şatıroğlu, “Altın piyasası ilerleyen günlerde çok daha fazla hareketlenecektir. Tüm gözler FED'in üzerinde olacak. Ancak ilk işaret fişeği ABD'deki enflasyon rakamlarının açıklanması ile gelecek. Burada beklentilerin üzerinde bir rakamın açıklanması durumunda tüm kartlar yeniden dağıtılacaktır. Dolayısı ile altın fiyatlarında yükseliş baskısının olacağı bir döneme geçiş yapılacaktır. Yatırımcılar bu konuda dikkatli olmalılar.” şeklinde konuştu.

Not: Altın fiyatlarına dair ifadeler tamamen bilgilendirme amacı ile kullanılmıştır. Buradaki değerlendirmelere bakıp yatırım kararı verilmemelidir. Bu bilgiler yatırım safhasında beklenen sonuçları vermeyebilir. Dolayısı ile burayı referans alarak yatırım yapılmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar (0)