Ons Altın 40 Dolar Düşecek Diyen Ünlü Ekonomist Gelecek Haftanın Altın Fiyat Tahminini Duyurdu

Altın fiyatlarının yükseliş ivmesinden dolayı yatırımcılar gelecek haftaya dair analizleri merak ediyorlar. Altın fiyatları yükselecek mi? En son altın yorumları neler? Ünlü ekonomistlerin en yeni altın fiyatı tahminleri neler? İşte altın piyasası için yatırım yapmadan önce mutlaka okunması gereken yorumlar...

Ons Altın 40 Dolar Düşecek Diyen Ünlü Ekonomist Gelecek Haftanın Altın Fiyat Tahminini Duyurdu

Altın fiyatları çok önemli bir yükseliş trendine girerek artmaya devam ediyor. Yalnızca Türkiye'de değil dünyanın her köçşesinde yatırımcıların altına olan ilgisi en üst seviyeye çıktı. Durum böyle olunca ekonomistlerin altın piyasasına ve fiyatlarına dair değerlendirmeleri sıklaşmaya başladı. Altının yüksek kazanç getirdiği bir dönemden geçilirken gelecek hafta fiyatların ne şekilde hareket edeceğine dair analizler de daha çok kıymet kazandı. 

FED POLİTİKALARI ALTIN FİYATLARINI YÜKSELTTİ

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir açıklama yaparak, “Son iki aydır ons naltının 1.600 dolara düşeceğini söylüyorlardı. Ancak altın fiyatları yükselişe geçti. Piyasada altın konusunda büyük bir heyecan meydana geldi. Ancak gerçek olan fiyatlarda FED'in gösterdiği etkidir. FED politikaları altının yükselmesine zemin hazırladı ve hazırlamaya da devam edecek.” dedi.

ONS ALTINDA 1.950 DOLARA DİKKAT!

Altın piyasasının yeni hedefleri olduğunu söyleyen Edward Moya, “FED şu anda piyasaları yüksek enflasyon riskine karşı sabırlı olmak konusunda ikna etti. FED altın fiyatlarının artışı için ortam hazırladı. Şu anda ons altın için izlenmesi gereken seviye 1.950 dolar oldu. Merkez bankalarının altın satın alması ve altın destekli ETF'lerin artışı ile altın fiyatlarında sert bir yükseliş potansiyeli bulunuyor. Rekor seviyelerin çok uzak olmadığını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

İSTİHDAM RAKAMLARI RİSKİ ONS ALTINI 40 DOLAR DÜŞÜREBİLİR

Gelecek hafta altın piyasasını bekleyen tehlikeyi de açıklayan Edward Moya, “Altın fiyatları için en büyük sorun ABD'de açıklanacak olan istihdam rakamları olacak. Bu rakamlar altın için büyük bir risk oluşturuyor. Yukarı yönlü rakamlar istihdam verilerinde görülürse ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri yüzde 1,70 faizi aşabilir. Bu durum da altın piyasasına sert bir düşüş olarak yansıyacaktır. Bir anda 30-40 dolar düşen ons altın görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

ALTIN YÜKSELİŞ KOZLARINI KULLANACAK

Altın piyasaına dair analizini paylaşan TD Securities Küresel Strateji Başkanı Bart Melek ise, “Piyasa beklenenden daha düşük ekonomik verileri ve yüksek enflasyon rakamlarını fiyatlıyor. Ekonomik göstergeler yavaşlıyor. Bu nedenle beklentiler de daha aşağıya çekildi. Enflasyon hala yüksek bir seviyede ilerliyor. FED'in bir faiz kararı alması zor görünüyor. Altın piyasası da bu süreçten olumlu yararlanacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Not: Haberimizde yer alan ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Bu değerlendirmelere bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Sitemiz üzerimden yatırım tavsiyesi kesinlikle verilmediği gibi bu haberimizde de yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Yorumlar (0)