Ons Altın Ve Gram Altın İçin Fiyat Tahmini Yapan Ünlü Ekonomist Bunu Yaparsanız Batarsınız Diyerek Uyardı!

Altın piyasalarında önemli değişimler yaşanırken fiyat artışları bu piyasaya dair olan beklentileri üst seviyeye çıkardı. Peki altın yatırımcıları nasıl hareket etmeli ve hangi fiyatlara dikkat etmeli. 24 TV'de ekonomi programı yapan ekonomist Beste Uyanık'tan kritik değerlendirmeler geldi. 

Ons Altın Ve Gram Altın İçin Fiyat Tahmini Yapan Ünlü Ekonomist Bunu Yaparsanız Batarsınız Diyerek Uyardı!

Altın piyasası oldukça hareketli bir süreçten geçmeye devam ediyor. Fiyatlarda geçtiğimiz hafta meydana gelen yükseliş trendi ile hem ons altında hem de diğer altın çeşitlerinde fiyat artışları meydana geldi. Bu fiyat artışları üzerine ekonomistler farklı değerlendirmelerde bulunmaya başladılar. Altın fiyatları neden yükselmeye başladı? Altında fiyat yükselişini sağlayan etkenler neler?

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Altın fiyatlarının yükselişini,n ana sebebi ABD ekonomisindeki risk puanından kaynaklanıyor. Dolar endeksinde gerileme ve ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinde azalma meydana gelmesi üzerine  güvenli limanlara olan talep de artmaya başladı. Bunun neticesinde altın alımları artarken bu piyasaya dair büyük yatırımcıların yönelimi ile yükseliş hareketi başladı. Bu yükseliş hareketi de bir boğa piyasasına dair yansımaları fiyatlarda etkiledi.

ALTIN FİYATLARINDA DİKKAT EDİLECEK SEVİYE

Türkiye'de altın yatırımcılarına dönem dönem değerlendirmelerde ufuk açan ekonomistlerden olan Beste Uyanık yeni altın yorumu ile ses getirdi. 24 TV'de bir de ekonomi programı yapan Beste Uyanık, “Gram altın için 488 TL çok önemli bir durak olacak. Bu altın yatırımı yapanlar için alım fırsatı da olabilir. Gram altın dolar kurundan beslenerek fiyatlanıyor. Bu nedenle yönün yukarıya doğru olduğu görülüyor. Ayrıca ons altın de 1.793 dolar seviyezsine doğru ilerliyor. 2021'in zirve noktalarındayız artık.” dedi.

BUNU YAPARSANIZ BATARSINIZ

Altın piyasalarına dair değerlendirmelerini sürdüren Beste Uyanık, “Yatırımcı artık riskten uzak durmak isteyecektir. Özellikle 1-2 haftalık süreçte bunu yapacaktır.u da altın piyasasına yönelme demektir. Güvenli limanlara yönelme arttıkça altın fiyatları da yükselecektir. 2021 yılında altın beklenen yükseliş hareketlerini gerçekleştirmekten çok uzak kaldı. Ancak ben altının döneminin geldiğini düşünüyorum. Ons altın 1.805 doları aşarsa 1.850 dolara doğru yol alacaktır. Doğru zamanda, doğru yatırım yapmak için hikayeleri doğru okumazsanız altında da, dolarda da, kripto parada da batarsınız. Kaldıraç olaylarına hiç girmeden altın alıp üzerine yatın. Şu anda piyasa şartları bu noktaya doğru evrildi.” şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir. İlgili ekonomistin düşünceleri yalnızca bilgilendirme maksadıyla kullanılmıştır. Burada geçen ifadeleri dikkate alarak yatırım yapılmamalıdır. 

Yorumlar (0)