Oto Galericiler Açıkladı: Opsiyonlandı Oyunu Patladı, Piyasa Stop Etti! 2. El Araç Fiyatları İçin Sert Düşüş Sinyali Geldi!

Araba sahibi olmak isteyen kişiler ve araç sahipleri tarafından yakından takip edilen araç fiyatları için yeni açıklama geldi.

Oto Galericiler Açıkladı: Opsiyonlandı Oyunu Patladı, Piyasa Stop Etti! 2. El Araç Fiyatları İçin Sert Düşüş Sinyali Geldi!
Araba sahibi olmak isteyen kişiler ve araç sahipleri tarafından yakından takip edilen araç fiyatları için yeni açıklama geldi. Oto galericiler tarafından yapılan açıklamada fiyatlarda yaşanan en büyük düşüşün nedeni opsiyonlandı oyunu gösterildi.

 Araç piyasası koronavirüs salgını sonrasında yaşamış olduğu dalgalı sürecine devam ediyor. Mart ayında pandeminin patlaması ile beraber dibe vuran araç talebi, ardından devlet bankaları tarafından başlatılan 0.49 araç kredisi desteği ve sonrasında salgının artması ile insanların yoğun talebi araç fiyatlarında hızlı yükselişe neden olmuştu.

ARAÇ FİYATLARI İÇİN OPSİYONLANDI OYUNU TERS TEPTİ, ARAÇ FİYATLARI SERT DÜŞTÜ! 

Pandemide ikinci dalganın patlak vermesinin ardından yine zorunlu kısıtlama kararlarının uygulamaya alınması ve sokağa çıkma yasaklarının başlaması, kredi faizlerinin yükselmesi ve ekonomik sıkıntılar sonrasında ikinci el araç piyasasında ne yazık ki büyük bir talep daralması yaşandı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanması da ikinci el araç pazarlarını olumsuz etkiledi.

Konu hakkında açıklamada bulunan Galerici Rıfat Bilgili pandemi ve sokağa çıkma yasağının satış potansiyelini olumsuz etkilediğini belirterek her sene olduğu gibi bu sene de satış rakamlarının yıl sonuna doğru gerilediğini dile getirdi. 50 bin liralık arabanın 100 bin liraya yükseltildiğini iddia eden Bilgili yüzde 100 prim yapan araçlarda yüzde 20 civarında indirim geldiğini belirterek "Son zamanda galericilerden çok, memur galericiler ortaya çıkmıştı. 'Memurdan, doktordan, öğretmenden araba' diye ilanlar çoğaldı. '1 milyon 700 bin TL’lik araba doktordan satılık', 'polisten 600 bin TL’lik satılık' ve 'imamdan da 400 bin TL’lik satılık' araba ilanları görebilirsiniz.Bunlar şu anda bitti. Şu anda gerçek alım-satımcılar ortaya çıktı. Bazı satıcılar da ‘opsiyonlandı’ oyunu var. İlanda daha düşük fiyata satılan arabalara yüksek fiyata opsiyonlandı gösterip, piyasayı yükseltiyorlar" sözleri ile bu oyunun da artık patladığını dile getirdi. Şu anda piyasada 50 bin lira ve altına araba alan kişilerin sürekli olarak zarar edeceklerini belirterek ortalama kaliteye sahip bir aracı satın almak isteyen kişilerin ise 100 bin lirayı gözden çıkarmaları gerektiğini dile getirdi.

TALEPTE DÜŞÜŞ SÜRERSE ARAÇ FİYATLARINA İNDİRİM SÜRER! 2. EL ARAÇ FİYATLARI 2021 YILINDA NE OLUR?

Araç piyasasında fiyatları belirleyecek en önemli faktörün şu anda talep olduğu belirtilirken vatandaşın talebindeki düşüşün araç fiyatlarına da indirim olarak yansıyacağı belirtiliyor.

2021 yılında araç fiyatları için de süreci pandemi, ekonomik gelişmeler, kur fiyatları, sıfır araç üretimi ve vatandaşın talebi belirleyecek.
Yorumlar (0)