Oto Galericiler Uyardı: İkinci Ele Tatil Zammı Geliyor, Talep Arttı, Fiyatlar Yükselecek!

İkinci el otomobil piyasası yakından takip edilirken özellikle de 2. el araba fiyatları düşecek mi sorusu gündemde ki yerini korurken galericilerden ikinci el araç fiyatlarına tatil zammı uyarısı geldi. Araç piyasasında son durum ne, araç fiyatları düşecek mi, yükselir mi, ne olur, Nisan ayında zam var mı?

Oto Galericiler Uyardı: İkinci Ele Tatil Zammı Geliyor, Talep Arttı, Fiyatlar Yükselecek!
Koronavirüs salgını döneminde insanların hastalık kapma korkusu ile yoğun talep göstermesi sonucunda araç fiyatları uçuşa geçmişti. Pandemi döneminde sürekli olarak yükselen ve rekor üzerine rekor kıran araç fiyatları 2020 yıl sonuna doğru dengeleme yaşamış, fiyatlarda normalleşme eğilimi oluşmuştu.

2020 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, SIFIR VE İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NEDEN BU KADAR YÜKSELDİ?

Dünya koronavirüs adı verilen hastalığa hazırlıksız yakalanırken yaşanan pandemi tüm sektörleri olduğu gibi araç sektörünü de etkiledi. Koronavirüs ilk çıktığı dönemde araç şirketleri sınırların kapatılması nedeni ile tedarik sıkıntısı yaşamaya başladı. Ardından virüsün yayılması ile beraber otomobil fabrikaları zorunlu olarak kapatılmıştı.

2019 yılında araç satışlarında yaşanan sert düşüş nedeni ile araba firmaları üretimlerini sınırlandırırken 2020 yılında yaşanan bu olumsuzluklar neden ile sıfır araç sektöründe stok sorunu yaşanmaya başlandı. Hastalığın yayılması ile beraber insanların virüs kapma korkusu yaşayarak toplu ulaşımdan uzaklaşması araç taleplerinde patlama yaşanmasına neden oldu.Bir anda artan talep sonrasında otomotiv sektörü eksik stok ile bu talebi karşılamakta zorlandı. Sıfır araç almak isteyen kişilerin yoğun talebinin ardından bekleme süresi 4-5 aya kadar uzayınca bu seferde yoğun talep ikinci el araç piyasasına kaydı. Süreçte bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfırının bile üzerine çıkmış, sektörde eşine zor rastlanır olaylar yaşanmaya başlanmıştı.

Yaşanan yükselişin uçuk fiyatlara ulaşması, otomobil firmalarının yoğun talebi karşılamak adına üretim miktarını arttırması, fiyat indirimi beklentisi ile vatandaşın alımı ertelemesi gibi nedenlerle araç piyasasında durgunluk etkisi ile fiyat indirimi yaşanmaya başlanmıştı. Yine otomobil markalarının 2020 yıl sonu kampanyaları ve döviz kurunda yaşanan geri çekilme etkisi de fiyatlara indirim olarak yansıtılmıştı.

Son olarak ise hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeni ile ikinci el otomobil pazarı da büyük kayıp yaşamış, oto galericiler sık sık düşen işlerinden şikayet etmeye başlamıştı.

[playlist type="video" ids="72751"]

 

2021 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, ZAM VAR MI, FİYATLAR NE ZAMAN DÜŞER, DÜŞECEK?

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ve tatil döneminin başlaması ile beraber araç fiyatlarına zam uyarısı geldi. Konu hakkında açıklama yapan oto galericiler araç fiyatlarına yüzde 10-15 aralığında zam gelebileceğini belirterek "uygun fiyata almak için son dönem" dediler.

Talep arttıkça fiyatların yükseleceğini belirten galericiler bir daha bu fiyatların bulunamayacağını belirterek "İkinci el araç fiyatları pandemi döneminde yüzde 70 oranında arttı, sonrasında ise yüzde 10 - 15 gibi geri çekilme yaşandı. Ancak bundan fazla fiyat indirimi olmaz.

1 ay sonra en düşük otomobil fiyatı 120 -130 bin liradan başlar. Araba almak isteyen kişiler beklemesinler, mutlaka bu ay sonuna kadar karar vererek  alımda bulunsunlar, çünkü bir daha bu fiyatlara araba alınamayacak" iddiasında bulundular.

NOT: Burada yer alan bilgiler kişilerin yapmış olduğu açıklamalardan oluşturulmuş olup, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez. Emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)