Oto Galericilerden İkinci El Araç Fiyatları İçin Kritik Dip Seviye Uyarısı: Sıfır Araçlar Yurda Girdi, Suni Zam Dalgası Sona Erdi, Araba Almanın Tam Zamanı!

Araç piyasası 2020 yılının büyük dalgalanmalar ve rekor fiyat artışları ile geçirirken 2021 araç fiyatları da merak konusu olmuştu.

Oto Galericilerden İkinci El Araç Fiyatları İçin Kritik Dip Seviye Uyarısı: Sıfır Araçlar Yurda Girdi, Suni Zam Dalgası Sona Erdi, Araba Almanın Tam Zamanı!

Araç piyasası 2020 yılının büyük dalgalanmalar ve rekor fiyat artışları ile geçirirken 2021 araç fiyatları da merak konusu olmuştu. Konu hakkında oto galericilerden kritik açıklama geldi. Araç fiyatları düştü mü, ikinci el araç fiyatları düşer mi, sıfır araba fiyatı ne olur, 2021'de araç ÖTV indirimi olacak mı, 2021 yılında araba fiyatları ne olur, araç fiyatlarına indirim mi zam mı gelecek?

Emlak365.com / 2020 yılının en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan araç fiyatları rekor fiyat artışları ile uzun süre kendisinden söz ettirmişti. Pandemi döneminde önce düşen ardından da yükselişe geçen araç fiyatları 2021 yıl sonu sıfır araç kampanyaları ile yeniden düşüşe geçmişti. SIFIR ARAÇ FİYATLARI DÜŞTÜ! Pandemi döneminde salgın nedeni ile alınan zorunlu kısıtlama kararları ve sınırların kapatılması ile Mart ayında tedarik zinciri sekteye uğrayan otomobil üretimi ardından araba fabrikalarının zorunlu olarak kapatılması ile üretim darbesi yemişti. Sıfır araç üretimi ve stok sorunu ile bunların üzerine gelen yoğun araç talebi sonrası sıfır araçlar yoka düşmüş ve rekor fiyat artışları yaşanmıştı. Yıl sonuna doğru ise araba fabrikalarının üretim kapasitelerini arttırması ile beraber stok sorunu büyük oranda çözülmüş, araba markalarının 2020 yıl sonu Aralık ayı kampanyaları ile bazı sıfır araç modelleri için 34 bin 500 liraya varan fiyat indirimleri etkisini göstermiş, sıfır araç fiyatları düşmüştü. 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DİP SEVİYESİNE Mİ GELDİ?2.el araç piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan galerici Egemen Kurtçu ikinci el araç almak istiyorum diyen kişiler için şu anda en doğru zaman olduğunu belirterek "Sıfır araçlar ülkeye girmeye başladı. Geçen ay 90 bin liraya sattığımız bir araç bu ay 82 bin liraya kadar düştü. Yani yüzde ona yakın bir düşüş yaşandı. Ancak ben artık ikinci el araç piyasasında fiyatların daha fazla düşeceğini de düşünmüyorum" diyerek araba almak isteyenlere alımda bulunmalarını önerdi. SIFIR ARAÇLAR ÜLKEYE GİRİŞ YAPTI, İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA NORMALLEŞME BAŞLADI! Konu hakkında değerlendirmde bulunan bir diğer oto galerici Muharrem Varol ise Pandeminin etkisi ile ikinci el araç piyasasında yaşanan daralmanın ardından beklenen sıfır araçların yurda giriş yaptıklarını belirterek artan talep neden ile yukarı yönlü giden araç fiyatlarında normalleşme başladığını dile getirdi. Piyasının suni olarak yükseltildiğini belirten Varol sıfır araç satışlarında artış yaşandığını, ikinci el araç fiyatlarında ise yerine oturma dönemine girildiğini dile getirdi. NOT: Haberde yer alan ifadeler isimleri belirtilen kişiler tarafından açıklanmış olan değerlendirmeler olup, Emlak 365 olarak yatırım tavsiyesi verilmemiş, son dakika gelişmeleri paylaşılmıştır.

Yorumlar (0)