Otomobil Fiyatları Ne Zaman Eski Normale Dönecek, 2021 Yılında Ne Olacak, Sıfır Araba Fiyatları Düşer Mi, İkinci El Araç Fiyatı Düşecek Mi?

Şartlı ÖTV indirimi, ikinci el araç ithalatı, hükümet müdahalesi, rekor fiyatlara ulaşan sıfır ve ikinci el araba fiyatları ile araç piyasası Türkiye'de gündem olmaya devam ediyor.

Otomobil Fiyatları Ne Zaman Eski Normale Dönecek, 2021 Yılında Ne Olacak, Sıfır Araba Fiyatları Düşer Mi, İkinci El Araç Fiyatı Düşecek Mi?

Şartlı ÖTV indirimi, ikinci el araç ithalatı, hükümet müdahalesi, rekor fiyatlara ulaşan sıfır ve ikinci el araba fiyatları ile araç piyasası Türkiye'de gündem olmaya devam ediyor. Özellikle de araba satın almak isteyen kişiler fiyatlarda ne zaman indirim olacağı sorusunun yanıtını ararken 2021 yılında araç fiyatları ne olur sorusu da bir diğer merak edilen soru olarak öne çıkıyor. Araç fiyatları ne zaman düşer, 2021 yılında düşecek mi, ne olacak, sıfır ve ikinci el araç fiyatlarına indirim var mı, zam gelecek mi, ikinci el araç fiyatları ne zaman düşecek?

Araç piyasası koronavirüs salgını ile beraber son derece farklı bir sürece ilerlemiş önce düşen fiyatlar ardından büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Korona virüs salgını nedeni ile yaşanan dalgalanma ile önce dibe vuran ardından da çok daha hızlı bir yükselişe geçen araç fiyatları ile piyasalarda büyük şok yaşanmasına neden olmuştu. ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?Dalgalı seyreden araç fiyatları ve araç piyasasında yaşanan dalgalanma hakkında bilgi veren TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı "Öyle ki araçlar ulaşım amacı ile kullanılmanın yanında artık yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun başlıca sebebi arz-talep dengesinin bozulması olarak gösterilebilir.Pandemi etkisi ile toplu taşıma kullanma isteği yerine özel araç ile seyahat isteğinin toplum geneline yayılması ve 1 ay öncesine kadar kamu bankaları tarafından düşük faizli kredi desteğinin sağlanması ikinci el araçlara talebi arttırdı. Yine pandemi nedeniyle fabrika üretimlerinin düşmesi hatta belirli bir dönem fabrikaların kapalı kalması piyasaya yapılan arzı düşürdü. Arz-talep dengesinin bozulması yanında 30 Ağustos tarihinde yapılan ÖTV artışı, araç fiyatlarında agresif bir yükselme yarattı" diyerek araç fiyatlarında yaşanan yükselişin nedenlerini sıraladı. 

Araç piyasasında yaşanan gelişmeler, son dakika haberleri, ekonomi, inşaat ve emlak sektöründeki kampanyaları takip etmek için ;Android uygulamamız için TIKLAYINIZ
İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ2021 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, SIFIR VE İKİNCİ EL ARABA FİYATI NE OLACAK, DÜŞER Mİ, NE ZAMAN UCUZLAYACAK?Araba markalarının 2020 yıl sonu kampanyaları ve Aralık ayı fırsatları ile araç fiyatlarına indirim beklentisi oluşurken Kumdakcı “Beklenti bu yönde ancak maalesef yeni üretimlerde ürün girdi maliyetlerinde oluşacak artışlar, ülkemizde yüksek seyreden döviz kur fiyatlaması ve ÖTV oranlarında bir düşme olasılığının şimdilik olmaması fiyatların bir daha eski seviyelerinde seyretmesine imkân vermeyecektir. Özetle fiyatların bu denli artmasının tek nedeni ÖTV değil. Bu durumun 2021’in ilk yarısında da devam edeceğini söylemek yanlış olmaz" diyerek Haziran ayına kadar araç fiyatlarına bir indirim beklemediğini dile getirdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)