Otomobil Fiyatlarına Yapılan Zamlarda ÖTV Matrahı Ayrıntısı! Taşıt Kredisi Kapsamından Çıkarılan Fiat, Hyundai, Renault, Ford, Honda ve Toyota Model Araçlar İçin Yeniden Düşük Maliyetli Taşıt Kredisi Verilecek Mi?

Kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından sağlanan düşük maliyetli araç kredilerinde 6 otomobil firmasının kapsam dışına çıkartılmasına dair tartışmalar devam ediyor. Otomobil fiyatlarına zam yapan firmaların bu zammı neden yaptıkları tartışma konusu oldu. Fiat, Hyundai, Renault, Ford, Honda ve Toyota neden otomobillere zam yaptı.

Otomobil Fiyatlarına Yapılan Zamlarda ÖTV Matrahı Ayrıntısı! Taşıt Kredisi Kapsamından Çıkarılan Fiat, Hyundai, Renault, Ford, Honda ve Toyota Model Araçlar İçin Yeniden Düşük Maliyetli Taşıt Kredisi Verilecek Mi?

Türkiye'de normalleşme sürecinin kredi paketlerinden olan düşük maliyetli taşıt kredileri ile alakalı olarak tartışmalar sürüyor. Geçtiğimiz hafta Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklamada otomobil fiyatlarına zam yaptıkları gerekçesiyle Fiat, Hyundai, Renault, Ford, Honda ve Toyota kredi kapsamı dışına çıkarılmıştı.

ÖTV MATRAHLARI VATANDAŞA ZAM OLARAK DÖNDÜ!

Açıklanan firmaların kredi kapsamının dışına atılmasının ardından bu firmaların otomobillere neden zam yaptıkları tartışılmaya başlandı. Sektör uzmanlarının ortak görüşüne göre belirtilen firmaların zam gerekçesinin ÖTV matrahı olduğu ifade edildi.

HONDA CİVİC'TE 14.362 TL ÖTV ZAMMI!

Sektör uzmanları otomobil fiyatlarından verdikleri örnekle yaşanan zammı açıkladılar. Honda Civic'in 1.5 VTEC Turbo Executive Plus AT model araç Ocak ayında 193.400 TL'den satışa sunuldu. Bu fiyat seviyesinde uygulanan ÖTV oranı ise yüzde 50'ydi. Bu araç için 7 aylık süreçte yüzde 12,2 oranında zam uygulandı. Aracın liste fiyatı 217.038 TL'ye yükseldi. Çıplak fiyatı 120.000 TL'yi aşan araç için ÖTV matrahı yüzde 60'a çıkmış oldu. Bu nedenle belirtilen araç 231.400 TL'lik satış fiyatına yükseldi. Bu işlem sonucunda artan ÖTV miktarı 14.362 TL oldu.

MEGANE SEDAN'A 14.150 TL EK ÖTV!

Megane Sedan 1.3 Tce Icon benzin otomoatik 140 beygirlik versiyonu için de benzer bir ÖTV artışı yaşandı. Ocak 2020'de bu otomobilin ÖTV dilimi yüzde 50'de bulunuyordu. Temmuz 2020'de ise artan fiyatlarla ÖTV dilimi yüzde 60'a yükseldi. Bu da tüketiciye 14.150 TL'lik bir zam olarak yansıdı.

RENAULT CLİO'DA 4.150 TL ÖTV ARTIŞI!

Renault Clio HB 1.0TCe Joy Benzin otomatik 100 bg modelinde de ÖTV matrahından kaynaklı zam meydana geldi. Bu otomobilin Ocak 2020'de satış fiyatı 118.700 TL olmuştu. Bu aracın Temmuz 2020 fiyatı ise 145.650 TL'ye yükseldi. ÖTV matrahı ise yüzde 45'ten yüzde 50'ye çıktı. ÖTV farkı tüketiciye 4.150 TL zam olarak yansıdı ve aracın fiyatı 149.800 TL'ye çıktı.

ÖTV MATRAHLARI DEĞİŞECEK Mi?

Döviz kurlarındaki meydana gelen artış nedeniyle otomobil fiyatlarındaki yükselmede ÖTV'nin de etkisi ile uygulanan zamlar katlandı. Sektör uzmanları bu sorunun ÖTV matrahlarında değişikliğe gidilerek giderilebileceğini ifade ettiler. Kamu bankalarının kararı ile büyük sarsıntı yaşayan Fiat, Hyundai, Renault, Ford, Honda ve Toyota şimdi ÖTV matrahlarında yapılacak olan düzenleme ile sorunun çözümünü bekliyorlar. Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından ÖTV matrahlarında bir düzenleme yapılması durumunda bu firmaların yeniden Ziraat Bankası, Vakıfbank Ve Halkbank tarafından düşük maliyetli taşıt kredileri kapsamına alınması bekliyor.

Emlak365.com