Otomobil Satın Alacaklara Uzman İsimden Uyarı! Sıfır Ve İkinci El Piyasasında Fiyatlar Ne Zaman Düşecek?

Türkiye'de otomobil satın alacak olan vatandaşlar fiyatların ne şekilde bir değişime uğrayacağını merak ediyorlar.

Otomobil Satın Alacaklara Uzman İsimden Uyarı! Sıfır Ve İkinci El Piyasasında Fiyatlar Ne Zaman Düşecek?

Türkiye'de otomobil satın alacak olan vatandaşlar fiyatların ne şekilde bir değişime uğrayacağını merak ediyorlar. Sıfır otomobil fiyatlarının fahiş noktalara doğru ilerlemesinin ardından ikinci el piyasasındaki araçların fiyatlarının geleceği de öğrenilmek isteniyor. İkinci el otomobil satın alacak vatandaşlara hangi fiyat uyarısı yapıldı? İkinci el otomobillerin fiyatları yükselecek mi?

Türkiye'de otomotiv sektöründen oldukça ilginç bir dönem yaşanıyor. Piyasaların geldiği nokta oldukça karmaşık bir hal alırken artık bu piyasalarda farklı kurwalar işlemeye başladı. Fiyatlamada ciddi sıkıntılar yaşanırken kısa vadedebu sıkıntıların aşılması beklenmiyor.SIFIR ARAÇLARIN FİYATLARI YÜKSELDİ!Sıfır kilometre otomobil satın almak isteyen vatandaşlar şu anda böyle bir imkana sahip değiller. Fabrikaların yaptığı yeni otomobil üretimi sadece siparişleri karşılamaya yetiyor. Bu nedenle piyasaya sıfır araç arzı çok sınırlı kalıyor. Buna döviz kurlarındaki yükseliş de eklenince fiyatlar akıl almaz noktalara ulaştı.ÖTV MATRAHLARININ GÜNCELLENMEMESİ OTOMOBİL FİYATLARINI KATMERLİ ARTTIRIYOR!Otomotiv sektörünün son günlerdeki en büyük sorunlarından birisi de ÖTV natrahları oldu. En son 2017'de güncellenen ÖTV matrahları artan fiyatlar neticesinde yetersiz kalmaya başladı. Düşük ÖTV'li araç neredeyse piyasada kalmadı. Yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşlar yüzde 50 ve 60 oranlarında ÖTV ödemek zorunda kalıyorlar. Otomobil fiyatlarına gelen zam ÖTV'yi de arttırdığı için fiyatlar katmerli olarak yükseliyor.İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASININ YILDIZI PARLIYORSıfır kilometre araç piyasasında tüm bu sorunlar yaşanırken doğal olarak ikinci el otomobil piyasası avanjlı konuma geçiyor. Vatandaşların otomobil almak için başka seçenekleri kalmadığı için ikinci el otomobil piyasasına her geçen gün olan talep artış gösteriyor. Bu taleplerin yükselişi araç fiyatlarını da etkiliyor. Araçların fiyatları ikinci el piyasasında her hafta artış gösteriyor. Çok talep edilen bazı model ikinci el araçların fiyatları sıfır modellerinin önüne dahi geçti.

OTOMOBİL MARKALARININ ÖN SATIŞLARI İPTAL EDİLECEK!Otomotiv sektöründe önemli tecrübesi bulunan 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür he sıfır kilometre araçların hem de ikinci el araçların piyasalarını analiz etti. Otomobil markalarının Eylül ve Ekim ayları için ön satış yapmaya başladıklarını söyleyerek, “Otomobil markaları Eylül ve Ekim aylarında satacakları araçlar için Kaparo almaya başladılar. Ancak o tarihlerde araçların fiyatlarının ne olacağına dair bir bilgi ortada yokken bu ön satışlar bu markaların başına iş açacak. Vatandaş kaporasını vermiş araç satın almak için bekliyor. Belki o sırada araçların fiyatları vatandaşın cebine uygun olmayacak. Ne yapacak vatandaş bu durumda, elbette otomobil almaktan vazgeçecek. En az yüzde20-30 oranında satış iptali yaşanacak.” dedi.STOK FAZLASI NEDENİYLE SIFIR ARAÇLARIN FİYATLARI DÜŞECEK!Otomobil markalarının bugün yaptığı ön satışların Eylül ve Ekim aylarında iptal edilmesinin arz sorununa neden olacağını söyleyen Orhan Ülgür, “Otomobil markalarının bugün sattıklarını düşündükleri araçların satışlarının iptal olmasına o dönemde üretilecek otomobiller de ekleneince bir arz fazlası durumu yaşanacak. Sıfır araç piyasada bol sayıda bulunacak ve bu araçlar satılamayarak stok fazlası oluşacak. Bu sefer stokları eritmek için otomobil markaları değişik kampanyalar düzenlemek zorunda kalacaklar. Stok fazlası demek her marka için zarar demektir. Bunu göze almayacaklar ve fiyatlarda indirim yapmak zorunda kalacaklar. Bunlara ek olarak düşük faizli kredi kampanyaları düzenleyecekler.” ifadelerini kullandı.2020'DE İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINDA 5 MİLYON ARAÇ SATILACAK!İkinci el araç piyasası hakkında da değerlendirmede bulunan Orhan Ülgür, “İkinci el otomobil piyasasının yıldızının parladığı bir dönemden geçiyoruz. Koronavirüs sürecine rağmen rakamsal olarak piyasa yıllık bazda kendisini toplayabilmeyi başardı. Mükerrer satışlar düşüldüğünde 2020 yılında ikinci el araç piyasasında 5 milyon adet otomobil satılmış olacak.” şeklinde konuştu.İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?İkinci el araçların piyasası hakkında da açıklama yapan Orhan Ülgür, “İkinci el araç piyasasına talep oldukça fiyat yükselecektir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu ekonomik kural bu şekilde işler. Talep olursa fiyat artar, talep azalırsa fiyat azalır. İkinci el araç piyasasında da bunlar yaşanıyor. Anca otomobil markalarının Eylül ve Ekim aylarında yaşayacakları stok fazlalığı ikinci el araç piyasasını da etkileyecektir. Sıfır otomobillerin fiyatlarında indirim olunca ve arz sorunu da ortadan kalkınca ikinci el araçların fiyatlarında düşüş yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Araç satın alacakların bunu değerlendirmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekir.” dedi.Emlak365.com


Yorumlar (0)