Otomobil Satışlarında Taksit Düzenlemesi Araba Fiyatlarını Yükseltecek Mi? Sektör Uzmanlarından Otomobil Fiyatları Açıklamaları Ardı Ardına Geldi!

Resmi gazete'de dün yayımlanan perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik ile otomobil satışlarında taksit sisteminde değişiklik yapıldı. Otomobil sektörünün önde gelen temsilcileri bu değişikliği değerlendirerek otomobil fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğine dair görüşlerini açıkladılar. Otomobil fiyatları yükselecek mi?

Otomobil Satışlarında Taksit Düzenlemesi Araba Fiyatlarını Yükseltecek Mi? Sektör Uzmanlarından Otomobil Fiyatları Açıklamaları Ardı Ardına Geldi!
Türkiye'de otomobil satışlarında uygulanan taksit sistemi dün Resmi Gazete'de yayımlanan Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik ile değiştirildi. Peki bu değişiklik otomobil fiyatlarını etkileyecek mi?

Yapılan taksit değişikliği ile Türkiye'de otomobil satışlarında uygulanacak olan yeni sistem belirlendi. Buna göre nihai fatura değeri 120.000 TL ve altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120.000 TL – 300.000 TL arasında olan taşıt satışlarında 48 ay, 300.000 TL – 750.000 TL arasında olan taşıt satışlarında 36 ay ve 750.000 TL'nin üzerinde olan taşıt satışlarında 24 ay azami taksit sayısı uygulanabilecek.

SENETLİ SATIŞLAR OTOMOTİV MEVZUATINA GİRDİ

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Sekreteri Niyazi Berkdaş yapılan değişikliğe dair bir açıklamada bulunarak, “BDDK'nın taşıt kredileri için uygulamış olduğu sistem artık senetli atışlarda da uygulanacak. Bu bir başka ifadeyle senetli satışların otomotiv sektörü mevzuatına girmesi anlamına geliyor. Ancak bu durum satışlar üzerinde çok etkili olmayacaktır. Binek otomobillerin satışlarında çok uygulanan bir yöntem zaten değildi. Ticari otomobil satışlarında son dönemlerde uygulanmaya başlanmıştı. Dolayısıyla araç fiyatları da etkilenmeyecektir.” dedi.

LÜKS ARAÇ SATIŞLARI SINIRLANDIRILIYOR

Otomobil satışlarında taksit değişikliğini yorumlayan TOYOTA Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO'su Ali Haydar Bozkurt, “Yapılan düzenlemeye baktığımızda bu değişikliklerin lüks araç satışlarını sınırlandırmak için yapıldığı yorumunda bulunabiliriz. Fiyatı yüksek olan lüks araçlar daha sınırlı bir taksit imkanı ile satılabilecek. Bu da bu araçların satışını azaltabilecek bir etki yapabilir. Ancak tam etkinin ne olacağını görmek için zamana ihtiyacımız var. Şu anda yapılacak değerlendirmeler çok temelli olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

OTOMOBİL FİYATLARI ORTA VE UZUN VADEDE YÜKSELECEKTİR

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin ise düzenlemenin fiyatları uzun vadede yükseltebileceğine dikkat çekerek, “Bu düzenlemenin ikinci el piyasasına etkisi çok sınırlı olur. Sıfır otomobilleri etkisi de kademeli bir şekilde görülecektir. Bu düzenleme sıfır ve ikinci el ayrımı da yapmıyor. Direkt fiyat odaklı taksit belirleme yapılmış. Ancak biz bunun böyle olacağının ilk sinyalini Aralık ayındaki BDDK'nın taşıt kredilerini düzenlemesi ile almıştık. Amaç 300 bin TL'nin üzerindeki araçlara satış baskısını arttırmak ve vatandaşı 120.00 TL'nin altındaki araçlara yönlendirmektir. Sektör için bu iyi olmamıştır diyebilirim. Orta ve uzun vadede otomobillerin fiyatları bu nedenle yükselecektir.” şeklinde konuştu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)