Otomobil Sektöründe Çip Krizi Büyüyor! Toyota, Volvo ve Honda Üretimi Durdurduklarını Açıkladılar!

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizinin üretime yönelik olumsuz etkisi devam ediyor. Otomobil piyasasının devlerinden Toyota, Honda ve Volvo pandemi nedeniyle yaşanan malzeme eksikliğinden dolayı üretimlerini geçici olarak durdurduklarını ilan ettiler.

Otomobil Sektöründe Çip Krizi Büyüyor! Toyota, Volvo ve Honda Üretimi Durdurduklarını Açıkladılar!
Otomotiv sektöründe 2021 yılında yeni sorunun adı çip krizi oldu. Malzeme yetersizlikleri nedeniyle otomotiv şirketleri üretimlerindeki aksamaları duyurmaya başladılar.

ÇİP KRİZİ DERİNLEŞİYOR

Dünya otomotiv sektörüne yön veren dev şirketlerden General Motors, Ford Motor ve Nissan Motor çip eksikliği nedeniyle üretim kesintileri olacağını ve otomobil üretimlerinde aksama yaşanacağını açıklamıştılar. Bunlara son olarak da Toyota, Volvo ve Honda eklendi. Asya'dan yedek parça satın alarak üretim yapan firmalar hem çip üretimlerinin yetersizliği hem de ürün tedarik zincirindeki koronavirüs aksamalarından olumsuz şekilde etkilendiler.

TOYOTA VE HONDA ÜRETİMİ DURDURUYOR

Tedarik zincirinde meydana gelen aksamalar otomotiv sektöründe küresel bir krizin de önünü açtı. Toyota ve Honda bir açıklama yaparak tedarik zinciri sorununun giderilemediğini, zorlu hava koşulları, limanlarda yaşanan aksamalar ve koronavirüs etkisi nedeniyle malzeme temini yapamadıklarını duyurdular. Toyota ve Honda bu gerekçelerle Kuzey Amerika'daki fabrikalarda üretimleri geçici olarak durduracaklarını ilan ettiler.

Honda tarafından yapılan açıklamaya göre gelecek hafta ABD ve Kanada'da otomobil fabrikalarında üretimin durdurulacağını belirtti. Bunun nedeni olarak ise parça teslimatlarının şiddetli hava koşulları ve limanların kilitlenmesi sonu aksadığı bildirildi. Honda tarafından verilen bilgilere göre soğuk havalar fabrikalardaki boruları dondurduğu için malzeme üretimi gerçekleşemediği bildirildi.

İŞÇİ ÇIKARMAYACAKLAR!

Honda üretimi durdurulacak fabrikaların hangileri olacağına dair de bir bilgi vermedi. Ancak 5 otomobil fabrikasında 22-29 Mart tarihleri arasında üretim yapılmayacak. Ancak bu durumdan işçiler etkilenmeyecek. Fabrika işçileri fabrika içerisinde başka işleri yerine getirmek için görevlendirilecekler. Bu şekilde herhangi bir ücret kesintisi de olmayacak. Toyota tarafından yapılan açıklamada da üretim durdurulması nedeniyle işçi çıkarma durumunun gerçekleşmeyeceği belirtildi.

VOLVO ÇİP KRİZİNİN SÜRECEĞİNİ AÇIKLADI

Öte yandan Volvo tarafından da bir açıklama yapılarak Çin ve ABD'deki fabrikalarda üretimin çip krizi nedeniyle aksayacağı bildirildi. Volvo çip krizinin yılın ikinci çeyreğinde daha da artacağını ve bu nedenle önlem almaya başladıklarını da belirtti.

Emlak365.com
Yorumlar (0)