Otomobilde ÖTV İndirimi İle 2. El Araç Fiyatlarına Zam Açıklaması Geldi!

Otomobil sektöründen ÖTV indirimi ve ikinci el otomobil piyasası hakkında kritik bir değerlendirme geldi. Türk Sanayici Ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı ÖTV indirimi ve ikinci el otomobil piyasası hakkında konuştu.

Otomobilde ÖTV İndirimi İle 2. El Araç Fiyatlarına Zam Açıklaması Geldi!

Türkiye'de otomotiv sektöründe kritik bir süreç yaşanıyor. Koronavirüs süreci nedeniyle fabrikalarda yeni araç üretimlerinde önemli aksamalar meydana geldi. Çip tedarik sorunu ile üretim yapamayan veya üretim kapasitesini azaltan fabrikalar sektörde ikinci el piyasasına doğru bir talep kaymasına neden olmaya başladı. Sıfır kilometre araçlar yeteri kadar piyasaya sürülemeyince ikinci el araçların yıldızı yeniden parladı.

OTOMOBİLDE ÖTV İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

Türk Sanayici Ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı bir değerlendirmede bulunarak, “ÖTV'de geçtiğimiz yıl bir indirim beklentisi oluşmuştu. Ancak beklenen indirim yerine düzenleme yapılarak matrahlarda değişiklik gerçekleştirildi. Bu da tüketicinin tercihlerini etkileyecek bir sonuç vermedi. Şimdi ise bir ÖTV indirimini tüketici beklememeye başladı çünkü olmayacağını geçtiğimiz yıl net bir şekilde gördü.” dedi.

TALEPLER ARTACAK!

Geçtiğimiz yıl yaşanan araç tedarik sorununun ikinci el otomobil piyasasında bir talep patlamasına neden olduğunu hatırlatan Türk Sanayici Ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı, “Bugünlerde çip tedarik sorunu yaşanıyor. Yine sıfır kilometre araçların piyasaya yeteri kadar sürülemediğini görüyoruz. Bu yine taleplerin ikinci el otomobil piyasasına kayacağını gösteriyor. Üstelik tüketicilerin ÖTV indirimi gibi bir beklentileri de yok. Ramazan Bayramı'nın ardından ikinci el otomobil piyasasına talepler zaten artacaktı. Şimdi bu taleplere çip sıkıntısı kaynaklı ek talepler de katılacak. Bayram sonrası bu piyasayı çok hareketli günler bekliyor.” ifadelerini kullandı.

2. EL ARAÇLARIN FİYATLARI ZAMLANACAK!

İkinci el otomobil piyasasına olacak taleplerin beraberinde fiyat artışlarını da getirebileceğini söyleyen Türk Sanayici Ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakçı, “Talep artışı ile ikinci el araçların fiyatları yükselecektir. Bunu engellemenin bir yolu yok. Ancak şu anda piyasadan edindiğimiz izlenime göre geçtiğimiz yıl olduğu gibi fahiş fiyat artışları olmayacak.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
ali can 1 ay önce
verin gazı verin yapın algıyı bu millet o paraları vermez teneklere arada bir iki çıkar onunlada devran dönmez merak etmeyin aç kaldınız demi şimdi nasıl şişirdiyseniz indirin