Otomotiv Sektöründe 2020 Bilançosu Pozitif

Küresel salgın olan Covid-19 salgınının tüm dünyada etkili olduğu ve birçok sektörde talepleri baskıladığı 2020 yılında otomotiv sektöründe ise şaşırtan tablo ortaya çıktı.

Otomotiv Sektöründe 2020 Bilançosu Pozitif
Küresel salgın olan Covid-19 salgınının tüm dünyada etkili olduğu ve birçok sektörde talepleri baskıladığı 2020 yılında otomotiv sektöründe ise şaşırtan tablo ortaya çıktı. Otomotiv sektörü taleplerin baskılanmasına rağmen 2020 yılında büyüme kaydetti. 2020 yılında Türkiye’deki otomotiv pazarı yıllık bazda yüzde 61 büyüme gösterdi. Bu büyüme ile 772 bin ile 778 bin arasında bir satış gerçekleştirildi. Bu rakamlar ile Türkiye’de 12016 yılından bu yana otomotiv sektöründeki en büyük artış ortaya çıktı.

2020 yılında otomotiv sektöründe genel bir büyüme görülmekle beraber bu büyüme halka açık şirketlerin yıllık bilançolarına da yansıdı. Halka açık 7 şirketin 2020 yılının son çeyreğinde net karları 3.64 milyar lira olurken, bu miktar ile geçen yıla oranla yüzde 179 oranında artış kaydedilmiş oldu. 2020 yılında yıllık ve çeyrek dönem olarak karını en çok arttıran şirketler ise Türk Traktör ve Otokar oldu. Bu dönemde karı tek azalan şirket ise Doğuş Otomotiv oldu.

2020 Yılındaki Büyümede Düşük Faiz Oranları ve Kampanyalar Etkili Oldu

2020 yılında Covid-19 salgınına rağmen birçok farklı etmene bağlı olarak tüm segmentlerdeki satışlarda artış gerçekleşti. Ertelenmiş talep ve düşük faiz oranları başta olmak üzere düşük baz yılı, al sat ticaretin artan cazibesi ve şirketlerin kampanyaları 2020 yılında otomotiv sektöründe büyüme yaşanmasını destekledi. Bu dönemde yerlilik oranı yüksek ve düşük motorlu araçların satışları daha yoğun gerçekleşirken lüks araç satışları ise geri planla kaldı. Tüm segmentlerde satışlar yükselmekle beraber vergi oranı düşük alt segment araçlar daha çok tercih edildi.

Otomotiv Piyasasındaki Şirketlerin 2021 Yılı Öngörüleri Olumlu

Otomotiv piyasasında 2020 yılında yaşanan yükselişin 2021 yılında da devam etmesi beklenmekle beraber bu sene mevcut faiz oranlarının ve otomotiv sektöründeki çip krizinin de satışlar üzerinde etkili olabileceği konuşuluyor.
Yorumlar (0)