Otomotiv Sektörünün Uzmanları Açıkladı! İkinci El Araçların Fiyatları Yine Yükselecek Mi?

Otomotiv sektöründe Temmuz 2020 satışlarının rekor seviyede çıkmasının etkisi çok kısa sürdü. Dolar ve euro kurundaki yükseliş otomotiv firmalarında büyük bir endişe yaşamasına neden olurken mevcut siparişlerin ve üretimlerin yeniden revize edilmesi gündeme geldi. Satışların azalacağını tahmin eden firmalar yurt dışından gelecek olan araçların siparişini de iptal etmeyi tartışmaya başladılar. Tüm bu gelişmeler ikinci el otomobil piyasasının yeni bir talep patlaması yaşayacağına işaret ediyor. Bu durumun fiyatlara da yansıması tahmin edilirken ikinci el otomobil piyasasında araçların fiyatlarının daha da artacağı sektör uzmanları tarafından dile getirilmeye başlandı.

Otomotiv Sektörünün Uzmanları Açıkladı! İkinci El Araçların Fiyatları Yine Yükselecek Mi?

Otomotiv sektöründe dolar ve euro kurlarında meydana gelen yükselişin etkileri kısa süre içerisinde görülmeye başlandı. Temmuz 2020'de Türkiye'de 87 bin araç satışı gerçekleştirildi. Bu satış rakamı aylık bazda ise tarihi rekor olmuştu. Her şey bu denli iyi giderken otomotiv sektörünün sevinci kursaklarında kaldı. Dolar ve euro kurundaki yükseliş nedeniyle fiyatlarda ciddi bir yükselişin meydana gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

OTOMOTİV FİRMALARI SİPARİŞLERİ DURDURACAK SEVİYEYE GELDİLER

Otomotiv firmaları kur etkisiyle fiyatların yükseleceğine dair duydukları endişe nedeniyle yeni siparişleri durdurma kararı aldılar. Ağustos ayı rakamlarını görmeden son çeyrekteki siparişleri ve yapılacak araç üretimlerini değerlendirmek istemeyen firmalar beklemeyi tercih ettiler. Çok sayıda firma yurt dışına verilen siparişleri ise durdurma ve yeni bir değerlendirme yaptıktan sonra sayıyı belirlemeyi şirket politikası haline getirdi.

Araç satışları iyi bir düzeyde giderken dolar ve euro kurlarında meydana gelen artışlar nedeniyle otomobil fiyatlarına geçtiğimiz hafta yüzde 10'luk bir zam yapılmıştı. Ancak kurun kontrolden çıkması neticesinde araç fiyatlarının çok daha fazla zamlanmasından endişe ediliyor. Ayrıca zamlarla beraber ÖTV matrahları da değişecek olan araçların fiyatları satın alınamaz boyutlara çıkacağı endişesi de firmaların masasında yer alıyor.

ARAÇ FİYATLARI ZAMLANACAK!

Otomotiv sektörünün yaşadığı endişeyi Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Haydar Yenigün, “Kur artışı otomotiv sektörüne olumsuz yansıyacaktır. İç pazarda doların ve euronun fiyatının kalıcı olarak yükselmesi araç fiyatlarına zam olarak yansıyacaktır.” dedi.

SEKTÖR KURDAKİ HAREKETLENMEYİ TAKİP EDİYOR

Yaşanan kur artışının taşıt kredisi oranlarını da yükselttiğini söyleyen Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Kurlardaki yükseliş taşıt kredilerine yansıdı ve faiz oranları yükseldi. Bu da müşterinin ve sektörün olumsuz etkilenmesinin önünü açıyor. Mevcut duruma bakarak henüz keskin yorumlar yapmak oldukça güç. Biz şirket olarak planlamamıza aynen devam etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

HONDA GELİŞMELERE GÖRE SİPARİŞLERİ REVİZE EDECEK

Planlarında bir değişiklik yapmadıklarını ama döviz kurlarındaki hareketliliği takip ettiklerini söyleyen Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, “Şimdilik bir plan değişikliği yapmadık ama kurlardaki değişimi çok yakından takip ediyoruz. Gelişmelere göre üretimimizi ve siparişlerimizi revize edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Kurlardaki dalgalanmalara göre pozisyon alınması gerektiğini söyleyen Peugeot Genel Müdürü İbrahim Anaç, “Kurdaki dalgalanmaları sektör olarak takip etmemiz gerekecek. Geçmiş dönemlerde de benzer hareketlenme olmuştu ama bir süre sonra piyasa dengesi bulmuştu. Kurdan ziyade araç tedariği önemli olacak. Fabrikalar Ağustos ayında üretime başlayacak. Buna bağlı olarak araç arzı artacak. Bekleyen siparişler yüksek taleple verilmişti. Bunun devam etmesini umuyoruz.” dedi.

İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI YÜKSELECEK

Sıfır araç piyasasının beklentileri bu yönde olurken ikinci el araç piyasasında çok farklı senaryolar konuşulmaya başlandı. Garenta ve ikinciyeni.com'un Genel Mdürü Emre Ayyıldız, “2020 yılında ikinci el araç piyasası satış hacmini arttırdı. Bir önceki yıla göre yüzde 20'lik bir artış gerçekleşti. Bu sürecin bu şekilde devam edeceğine dair endişelerimiz var. Faizlerin artması ve otomotiv sektörünün mevcut durumu nedeniyle araç fiyatlarının artacak olması satışları etkileyecektir. Kurların artışı sıfır kilometre araçların fiyatlarını yükseltecek. Ardından ikinci el araç piyasasına talep artacak. Ve bunun akabinde de ikinci el araçların da fiyatları yükselecek.” dedi.

İkinci el araç fiyatlarının yükseliş trendine gireceğini tahmin ettiklerini söyleyen Indicata'nın Satış Direktörü Aslı Göker, “2020 yılında ikinci el araçların fiyatlarında yüzde 30'luk bir artış gerçekleşti. Bu fiyat artışına rağmen satışlar katlanarak devam etti. Düşük maliyetli taşıt kredisinin sonlandırılması, faizlerin artması ve kurlardaki yükseliş pazarda bir gerilemeye neden olacaktır. Ancak ciddi bir talep halen daha var. Bu talebin karşılanması gerekecek. Şu anda sıfır araçlara zamlar gelmeye başladı. Bundan ikinci el araç piyasası da zam olarak etkilenecektir.” ifadelerini kullandı.

OTOMOTİV FİRMALARI FİYAT VEREMEZ HALE GELDİLER!

Çok sayıda otomotiv markasının artık fiyat garantisi veremez hale geldiğini söyleyen Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş, “Kur artışını yakından takip ediyoruz. Bu artış durdurulamaz seviyede olursa elbette otomobil pazarı olumsuz etkilenecektir. Çok sayıda marka şu anda Kasım-Aralık ayına dair fiyat veremiyorlar. Ancak kurdaki artış devam ettikçe otomobil fiyatları yükselecek ve bundan ikinci elş piyasası da etkilenecek.” dedi.

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Mehmet 6 ay önce
MaşAllah hükümetimize Allah nazarlardan korusun..Amin