ÖTV Düzenlemesi Sonrası Benzin, Motorin ve LPG'ye 2021'in En Büyük Zammı Yapıldı!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yeniden belirlendiği bildirildi. Benzin, motorin ve LPG'de uygulanan ÖTV oranlarında artışa gidildi. Bu şekilde her üç akaryakıt ürününe de pompaya yansıyacak şekilde 2021'in en büyük zamları yapıldı.

ÖTV Düzenlemesi Sonrası Benzin, Motorin ve LPG'ye 2021'in En Büyük Zammı Yapıldı!

Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV oranlarının yeniden belirlendiğine dair karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre benzinde ÖTV oranı yüzde 54, motorinde ÖTV oranı yüzde 78 ve LPG'de ÖTV oranı yüzde 189 arttırıldı.

AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE BÜYÜK ÖTV ZAMMI

Yapılan son düzenleme ile 95 oktan benzinde ÖTV miktarı litre başına 0.8652 TL'den 1.3313 TL'ye, 98 oktan benzinde ÖTV miktarı litre başına 1.0283 TL'den 1.5836 TL'ye yükseltildi. Motorinde ÖTV miktarı litre başına 0.7253 TL'den 1.2931 TL'ye çıkarıldı. LPG'de ise ÖTV miktarı 0.2810 TL'den 0.8107 TL'ye yükseltildi. Alınan bu kararlar bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

EPGİS ZAMLARI AÇIKLADI!

Resmi Gazete'de akaryakıt ürünlerinin ÖTV miktarlarının yeniden düzenlenmesinin ardından Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirleyen kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzin, motorin ve LPG fiyatlarının yeniden belirlendiğini duyurdu. Yapılan ÖTV zammı sonrasında benzinin litre fiyatı 55 kuruş, motorinin litre fiyatı 67 kuruş ve LPG'nin litre fiyatı 35 kuruş zamlandı.

EPGİS'in açıkladığı yeni zamların ardından İstanbul'da motorinin litresi 7,24 TL'ye, Ankara'da motorinin litresi 7,31 TL'ye ve İzmir'de motorinin litresi 7,32 TL'ye yükseldi. Bu fiyatlar iller ve petrol dağıtım şirketlerine göre farklılık gösteriyor. Anodulu'nun çok sayıda ilinde daha yüksek fiyatlamaların olması bekleniyor.

BUNDAN SONRAKİ YENİ ZAMLAR ÖTV'DEN Mİ DÜŞÜLECEK

Türkiye'de akaryakıt ürünleri 2021 yılı içerisinde pompaya yansıyacak ciddi zamlarla karşılaşmamıştı. Uygulanan Eşel Mobil Sistemi ile yapılan zamlar ve indirimler ÖTV'den karşılanmıştı. Ancak yapılan son ÖTV düzenlemesi ile vatandaşa direk yansıyacak zamlar gerçekleşti. Böylelikle 2021 yılının en yüksek akaryakıt zammı resmen devreye girmiş oldu. Akaryakıt ürünlerine yapılan bu zammın ardından yeni zamların ne şekilde uygulanacağı da merak konusu oldu. Bundan sonra fiyat değişimlerinin yine ÖTV'den mahsup edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)