Özel Bankalar Kredi Musluklarını Kapattı Mı? İş Dünyasının Teminat Kıskacı İsyanı!

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank verdikleri kredi destekleri ile ekonominin ayakta kalmasını sağlarken özel bankalar ise teminat bahanesi ile kredi musluklarını yeniden kapattı.

Özel Bankalar Kredi Musluklarını Kapattı Mı? İş Dünyasının Teminat Kıskacı İsyanı!

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank verdikleri kredi destekleri ile ekonominin ayakta kalmasını sağlarken özel bankalar ise teminat bahanesi ile kredi musluklarını yeniden kapattı. Çok konuşulacak iddialar haberimizde!

Özel bankalar ekonomik kriz dönemlerdinde takındıkları tavır ile eleştirilerin merkezinde yer almaya devam ediyor. Kriz dönemlerinde piyasadan nakit desteğini çekmeleri nedeni ile eleştiri oklarına hedef olan özel bankalar bu seferde teminatlar nedeni ile takındıkları tavır nedeni ile eleştiri konusu oldu. İpotek Gösterilen Teminatların Değeri Düşük Hesaplanıyor! Sabah Gazetesi yazarlarından Betül Alakent tarafından yapılan habere göre iş dünyası bankaların teminat oyunundan son derece şikayetçi konumda bulunuyor. Reel sektörü sıkıştırmaya devam ettikleri belirtilen özel bankalar hakkında yapılan en büyük eleştiri ise kredi çekmek için teminat gösterilen taşınmazların çok daha düşük fiyatlarla ipotek gösterilmesi konusunda yaşanıyor. Özel Bankalar Kredi Vermemek İçin Bahane Mi Üretiyor?Konu hakkında gazeteye değerlendirmede bulunan iş adamları "Örneğin, 500 bin dolar kredi çekmek istiyoruz. Bunun teminatı olarak da bugünkü değeri 2 milyon TL-400 bin dolar olan gayrimenkulümüzü gösteriyoruz. Son dönemde gayrimenkul fiyatları düşse de bankalar, bu arsa veya konutları ölü fiyatına değerleme yapmak istiyor.Değeri 400 bin dolar olan gayrimenkule 200 bin dolar değerleme yapıyor. Ekonomideki veriler iyileşme göstermesine rağmen bankaların bu kadar olumsuz davranmalarının tek nedeni kredi vermemek için bahane üretmek" diyerek özel bankaları kredi musluklarını kapatmakla itham ediyor. Emlak365.com 


Yorumlar (0)