Özelleştirme İdaresi 2020 yılında 80 İhale Tamamladı

1986 yılından beri faaliyetlerine devam eden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), öncelikli olarak yarım kalmış tesisler ile küçük ölçekli fabrikaların satışı ve halka arz uygulamaları ile etkili olmaya başladı.

Özelleştirme İdaresi 2020 yılında 80 İhale Tamamladı
1986 yılından beri faaliyetlerine devam eden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), öncelikli olarak yarım kalmış tesisler ile küçük ölçekli fabrikaların satışı ve halka arz uygulamaları ile etkili olmaya başladı. Özelleştirme İdaresi faaliyete başladığı 1986 yılından 2020 yılına kadar ki dönemde toplam 70,4 milyon özelleştirme yapıldığını belirtirken sadece 2020 yılı için bu rakamın 22 milyon dolar olduğu açıklandı. İdare, 2020 yılında pandemi koşullarına rağmen elektrik üretim santralleri ve liman işletmeciliğine yönelik 80 farklı özelleştirme ihalesinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Özelleştirme 2020 yılında 677 Milyon Dolar Kazandırdı

Covid-19 pandemisinin olumsuz etkisine rağmen özelleştirme çalışmalarının hız kazandığını açıklayan ÖİB, 2020 yılında 2 elektrik üretim santrali, 1 liman özelleştirmesi başta olmak üzere çok sayıda taşınmaza yönelik özelleştirmeler ile birlikte toplam 80 farklı ihalenin yapıldığını ve bu ihalelerden 2020 yılı içinde 22 milyon dolar gelir sağlandığını ifade etti. 2021 yılında da özelleştirme kapsam ve çalışmalarına devam edileceğini belirten ÖİB, 2020 yılında elde edilen 22 milyon dolarlık gelirin yanında ödenen taksitler ile beraber toplam 677 milyon dolar kazanç sağladığını, hazine aktarılan tutarın ise 588 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Liman Özelleştirmeleri Devam Edecek

Enerji üretim tesislerindeki özelleştirmeler dikkat çekerken, enerji özelleştirmelerine ihaleleri tamamlanan Ahiköy-1 ve Ahiköy-2 hidroelektrik santralleri ile devam edileceğini belirtildi. Toplam 4,6 megavat güç saplayacak olan santral 11 milyon dolar gelir sağlayacak. Enerji özelleştirmesi kapsamında toplam 625 megavat güç sağlayacak 13 hidroelektrik santrali için çalışmaların devam ettiği de açıklandı. Aynı zamanda Güllük Limanı’nın 45 yıllığına özelleştirilmesi için onay süreci devam ederken Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirme süreçlerinin bu yıl içinde bitmesi planlanıyor. Gökçeada Kuzu Limanı için ihale hazırlığı sürerken Taşucu Limanı ve Liman Geri Sahası için özelleştirmenin bu yıl içinde sona erdirilmesi planlanıyor.
Yorumlar (0)