Özgür Demirtaş: Bu Kripto Para Borsalarından Uzak Durun

Sabancı Üniversitesi öğretim üyelerinden olan ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş kripto para borsalarında insanların mağduriyetlerine dair atılması gereken adımları açıklayarak devlet kurumlarına önerilerde bulundu.

Özgür Demirtaş: Bu Kripto Para Borsalarından Uzak Durun

Türkiye'de kripto para borsalarında meydana gelen işlem kapatma olaylarının ardından tüm gözler bu piyasalara çevrildi. Thodex'in kurucusunun yaklaşık 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtığı iddiasının ardından bazı kripto para borsaları da kullanıcıların işlem yapmalarına imkan tanıyan sistemlerini kapattılar. Bunun üzerine finans dünyasında büyük tartışmalar yaşanmaya başlandı. 

BU KADAR KRİPTO PARA BORSASINA İHTİYAÇ VAR MI

Kripto para borsaları hakkında açıklamalarda bulunan ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Türkiye'de kripto para borsası enflasyonu var. 1-2 tanesinin dışında bu kadar çok kripto para borsasına gerçekten ihtiyaç var mı? Bunlar resmen el bombası. Çoğunluğu da dolandırıcılar tarafından kurulmuş kötü niyetli borsalar. Ayrıca işini düzgün ve dürüst yapan borsalara da zarar veriyorlar.” dedi.

BU KRİPTO PARA BORSALARINDAN UZAK DURUN

Yatırımcılara öneride bulunan Özgür Demirtaş, “Yatırımcılar en azından bundan sonra dikkatli olsunlar. Eşantiyon dağıtıyorlar diye, güzel olduğu düşünülen kadınlarla reklam yapıyorlar diye, siyasetçiler ile fotoğrafları var diye, ünlü ve güvenilir insanları reklam yüzü yaptılar diye yatırım yapılmaz. Bunlardan uzak durun.” ifadelerini kullandı. 

ÖZGÜR DEMİRTAŞ'TAN GÜVENLİK GÜÇLERİNE THODEX ÖNERİLERİ

Thodex konusunda araştırma yapan devlet birimlerine de tavsiyelerde bulunan Özgür Demirtaş, “Şirket kripto cizdan trafiklerini incelemeye alın. Bununla uğraşan şirketler bulunuyor. Onlarla irtibata geçerek yardım alabilirsiniz. Bizlerin White-Hat dediğimiz hackerlar var. Onlarla bağlantıya geçip kimlikleri açığa çıkarma konusunda yardım isteyebilirsiniz. Dolandırıcı CEO paranın izini silmeye çalışıyor olabilir. Bunu 100 ETH gibi tutarlarla yapabilir. Bunu izleyin. Büyük borsalarda dolandırıcının izi olabilir oraları araştırın. Alanında uzman kişilerle görüşün. Bunlardan birisi Andre Cronje'dir onunla irtibat sağlayın. Tüm bu konuların işini düzgün yapan borsaları zor durumda bırakmamasına dikkat edin.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)