Para Piyasaları Yeniden Şekilleniyor! Altın ve Dolarda Kar Kazanç Oranları Açıklandı

Ekonomide yapılan üst düzey atamalarla para piyasaları yeniden şekillendi. Bu dönemde yatırım araçlarının kar zarar oranları değişiklik gösterirken haftalık bazda altın, dolar ve borsa yatırımı yapanların kar kazanç oranları belli oldu.

Para Piyasaları Yeniden Şekilleniyor! Altın ve Dolarda Kar Kazanç Oranları Açıklandı
Merkez Bankası Başkanlığı ve TCMB Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı gibi makamlarda yapılan değişimler, piyasaların yeniden şekillenmesine neden oldu. mart ayının üçüncü haftasından itibaren devam eden değişim sürecinde ise yatırım araçlarının hareketleri de değişti.

Altını olanlar, dolar birikimi yapanlar yada parasını borsa değerlendirenler için bir haftalık süreçte yaşanan değişim grafiği paylaşıldı. İşte altın, dolar ve borsa için haftalık kazanç tablosu.

HAFTALIK KAR ZARAR KAZANÇ TABLOSU

haftalık verilere bakıldığında haftanın tek kaybettiren yatırım aracı borsa oldu. Altın hem gram bazında hemde çeyrek altın ve cumhuriyet altını olarak kazandırdı. Bunun yanında dolar kuru ve euro da haftanın kazandıran yatırım araçları arasında yer aldılar.

Genel olarak hatfa içerisinde Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 2,58 değer kaybetti, altının gram satış fiyatı yüzde 1,10, dolar/TL yüzde 0,31, avro/TL yüzde 1,58 değer kazandı. İşte piyasaların son durumuna ilişkin rakamlar.

DOLAR KURU HAFTANIN KAZANDIRANLARI ARASINDA

Dolar kuru birikimleri olanlar bu hafta da kazandılar. Bir haftalık süreçte değeri artan dolar kuru yüzde 0.31 oranın yükseldi. Bir haftalık süreçte zaman zaman sert hareketlenmeler yaşansa da dolar kuru belli bir bant aralığında yer aldı. Dolar kuru haftayı 8.17 TL'den tamamladı. Euro birikimi yapanlar ise kazanç oranı bir hatfa yüzde 1.58 oldu. Bir Euro hafta sonunda 9.72 TL bandında yer aldı.PPK Toplantısı Bu Hafta

Dolar kurunun gözü hafta içerisinde düzenlenecek olan PPK toplantısında olacak. TCMB Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu'nun ilk PPK toplantısı olacak Nisan 2021 görüşmelerinden çıkacak faiz kararı dolar kuruna ve piyasaların önümüzdeki dönemini belirleyecek.

ALTINI OLANLAR DA SEVİNDİ

Altını olanlar da bu hafta sevindiler. Kazandıran yatırım araçları arasında yer alan altın yükselme eğrisini devam ettirmeyi başardı. Yurtdışında ons altının yaşadığı değer kayıpları yurtiçi piyasalara başta dolar kuru gibi faktörler olmak üzere etki etmedi.

Altın 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,10 oranında arttı. gram altın hatfayı 458 TL'den tamamladı. Geçtiğimiz hafta 734 TL olan çeyrek altın bir haftalık süreç sonunda 742 TL'ye yükseldi. Bunun yanında cumhuriyet altını ise 3 bin 39 TL oldu.BORSA KAYBETTİRDİ

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri ortalama bazda değer kaybettirler. BIST 100 endeksi hafta içinde en düşük 1.373,65, en yüksek 1.445,13 puanı gördü. Endeks haftayı da yüzde 2,58 kayıpla 1.393,24 puandan tamamladı.
Yorumlar (0)