Para Piyasası Karıştı, Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi İçin Devre Kesici Sonrası Üst Fiyat Hamlesi Geldi!

Merkez Bankası Başkanı için yapılan görev değişimi sonrasında para piyasası karıştı. Devalüasyon söylemleri yine alevlenirken döviz kurları, altın gramı, çeyrek altın ve cumhuriyet altını fiyatı sonrasında borsa da sert düşüş yaşandı. Borsa İstanbul için devre kesici müdahalesinin yanı sıra üst fiyat hamlesi geldi!

Para Piyasası Karıştı, Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi İçin Devre Kesici Sonrası Üst Fiyat Hamlesi Geldi!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı, Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasının ardından para piyasası karıştı.

Önce dolar kuru dün akşam sığ piyasalarda 8.40 TL seviyesine kadar yükselirken ardından ise altın fiyatları yüzde 10 oranında değer kazanırken borsanın açılışı ile beraber sert düşüş dalgası yaşandı.

BORSA İSTANBUL TARAFINDAN YAPILAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! 

"Borsa İstanbul A.Ş. olarak piyasalarımızın etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişini teminen borsamız piyasalarında gerçekleştirilen işlemler gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve sürekli olarak izlenmekte olup, yatırım kuruluşlarımızın ve yatırımcılarımızın mevzuata uyum konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur.

Aksi durumda, usulsüz açığa satış işlemleri başta olmak üzere sermaye piyasası kurulu ve borsamız düzenlemelerine uygun olmayan işlemlere karşı gerekli her türlü tedbirin alınacağı, inceleme ve denetim faaliyetlerinin titizlikle icra edileceği hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur"BORSA İSTANBUL'DA BIST 100 ENDEKSİ SERT DÜŞTÜ!

Cuma günü Merkez Bankası tarafından yapılan 200 baz puanlık faiz artırımı ile moral bularak yükselişe geçen Borsa İstanbul 100 endeksi Cumartesi günü yapılan sürpriz görev değişimi sonrası beklendiği üzere güne düşüş eğilimli başladı.

Dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından BIST 100 endeksi yüzde 8,91 oranındaki kaybın ardından 1.392,76 puan seviyesine kadar çekildi. Gün içerisinde en düşük 1.392,50 puan seviyesine kadar çekilen borsa endeksi için piyasalarda yaşanan aşırı oynaklık sonrasında ilk olarak devre kesici uygulamaya alınmıştı.

Açıklanan ikinci karar kapsamında ise VİOP işlem gören USD/TL, EUR/TL, RUB/TL VE CNH/TL döviz vadeli işlem sözleşmeleri ile gram/TL altın vadeli işlem sözleşmelerinde normal koşullarda yüzde 10 olarak uygulanan üst fiyat limiti yapılan güncelleme sonrasında bugün için yüzde 20 seviyesine çekilmiş oldu.
Yorumlar (0)