Paranızı Dikkatli Harcayın, Sakın Borçlanmayın! Parasal Sıkılaşma Başladı, Merkez Bankası Frene Bastı, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası korana virüs döneminde verilen düşük faizli kredi destekleri ile patlama sınırını aşan rekor kredi kullanım miktarı sonrası parasal genişleme politakasını zorunlu olarak rafa kaldırmış ve parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmak için zorunlu olarak frene basmıştı.

Paranızı Dikkatli Harcayın, Sakın Borçlanmayın! Parasal Sıkılaşma Başladı, Merkez Bankası Frene Bastı, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası korana virüs döneminde verilen düşük faizli kredi destekleri ile patlama sınırını aşan rekor kredi kullanım miktarı sonrası parasal genişleme politakasını zorunlu olarak rafa kaldırmış ve parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmak için zorunlu olarak frene basmıştı. Süreçte ekonomistler vatandaşlara artık ucuz kredi desteği verilmeyeceği yönünde uyarıda bulanarak paralarını dikkatli harcama uyarısında bulundu. Aralarında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi kamu bankaları ile Garanti Bankası, Yapı Kredi, ING Bank, QNB Finansbank, TEB, Akbank gibi çok sayıda özel bankanın yer aldığı bankalar ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. En uygun kredi faiz oranları yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Murat Çetinkaya'nın görevden alınması nedeni ile boşalan Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna atanan Murat Uysal peş peşe aldığı indirim kararları ile faiz oranlarını büyük bir hızla aşağıya çekmişti. Merkez Bankası politika faiz oranı Murat Uysal tarafından kademeli olarak açıklanan kararlar ile yüzde 24 seviyesinden yüzde 8.25 seviyesine kadar çekilirken pandemi sürecinin de etkisi ile ekonomide yaşanan dalgalanma enflasyon ve dolar kurunda oynaklığa neden olmuştu. 

ENFLASYON VE DOLAR KURU YÜKSELDİ, MERKEZ BANKASI PARASAL SIKILAŞMA POLİTİKASINA GEÇİŞ YAPTI! Özellikle de pandemi döneminde ekonomiyi ayakta tutmak ve mali açıdan ekonomik sorunlar yaşayan vatandaşlara destek olmak amacı ile ucuz kredi desteği verilmeye başlanmıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ve bankaları ucuz kredi vermeye mecbur etmek için başlatılan aktif rasyosu oranı müdahaleleri ile kredi faiz oranları büyük bir hızla geri çekilmiş, süreçte kamu bankaları milyonlarca liralık 0.49 faiz oranı ile 6 ay ertelemeli temel ihtiyaç destek kredisi dağıtmıştı. Yine süreçte en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranları Haziran ayı itibari ile kamu bankalarında yüzde 0.55 özel bankalarda ise yüzde 0.75 seviyesine çekilmişti. Kamu bankalarında ise 1 Haziran 2020 tarihi itibari ile başlatılan 1 sene ertelemeli konut kredisi paketinde sıfır konutlar için yüzde 0.64 faiz oranı ile ikinci el konutlar için ise yüzde 0.74 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlanmaya başlanmış, konut satış rakamları Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı. Sıfır araçlar ise yüzde 0.49 faiz oranı ile verilen taşıt kredisi desteği sonrası araç satış rakamları da patlama yaşamış, yaşanan yoğun talep sonrası hem konut hem de sıfır ve ikinci el araç fiyatları hızlı yükselmişti. Yaşanan tüm bu gelişmeler ve piyasaya salınan ucuz kredi ile bol para ne yazık ki dolaylı olarak altın ve döviz yatırımına kaymaya başlamış, vatandaşlar düşük faizli kredi çekerek altın ve dolar almaya başlamışlardı. Tüm bu gelişmeler üzerine Ağustos ayı itibari ile Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikasına geçiş yaptı. 

BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! Yapılan güncellemelerin ardından bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselişe geçti. En düşük konut kredisi faiz oranı sıfır konutlar için yüzde 0.64 seviyesinden yüzde 0.99 seviyesine, ikinci el konutlarda ise yüzde 0.74 seviyesinden yüzde 1.05 seviyesine çekildi. En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 0.55 seviyesinden yüzde 1.07 seviyesine yükselirken taşıt kredisi faizinde ise yüzde 0.49 seviyesinden sonra en düşük oran yüzde 1.14 oldu. EKONOMİSTLER VATANDAŞI UYARDI: ZORUNLU OLMAYAN HARCAMALARI ERTELEYİN, PARA BİRİKTİRMEYE ÇALIŞIN! Ekonomistler süreçte vatandaşı artık borçlanmaları halinde ucuz kredi desteğinden yararlanamayacakları yönünde uyarırken bu nedenle zorunlu olmayan tüm harcamalarını ertelemeleri, sahip oldukları parayı dikkatli harcamaları yönünde uyardı. Bundan sonra borçları nedeni ile kredi çekmek isteyen kişiler yüksek faiz oranları ile kredi çekmek zorunda kalacakları için borç ödeme konusunda sıkıntı yaşayacaklar. Yine bankalar artık daha az likidite kaynağını sahip olduğu için kredi onayı verirken daha seçici davranacaklar ve kredi kullanma imkanları da kısıtlanacak. Emlak365.com


Yorumlar (0)