Parasını Bankada Tutanlar İçin İşler Kötüye Gidiyor: 10 Bin Liranın Aylık Getirisi En Yüksek Hoşgeldin Faizi İle Bile 74 TL Oldu! 32 Günlük Vadeli Hesap Mevduat Faiz Oranları Listesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan aktif rasyosu oranı müdahalesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından peş peşe yapılan politika faizi indirimleri parasını bankada tutan kişilerin büyük zarara uğramasına neden oldu. Bankaların Temmuz ayı 32 günlük vadeli hesap faiz oranları enflasyon rakamları karşısında adeta erirken birikimini bankada tutan kişilerin zararları da büyüdü. En yüksek faiz veren banka üzerinden hoş geldin faiz ile hesaplansa dahi 10 bin liranın aylık getirisi 100 liranın altında kaldı. Tüm bankaların 16 Temmuz 2020 tarihli güncel kredi faiz oranları listesi ile en yüksek TL mevduat faizi veren banka haberimizde...

Parasını Bankada Tutanlar İçin İşler Kötüye Gidiyor: 10 Bin Liranın Aylık Getirisi En Yüksek Hoşgeldin Faizi İle Bile 74 TL Oldu! 32 Günlük Vadeli Hesap Mevduat Faiz Oranları Listesi

Bankaların kredi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken bir düşüşte vadeli mevduat hesabı faiz oranları cephesinde yaşandı. 

Merkez Bankası Başkanı olarak göreve atanan Murat Uysal dönemi ile beraber faiz indirimleri peş peşe gelirken süreçte faiz oranlarını düşüren en önemli etkenlerden biri de BDDK tarafından uygulanmaya başlanan aktif rasyosu oranı oldu. 

BDDK AKTİF RASYOSU ORANI SONRASI BANKALARIN 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI SERT DÜŞTÜ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen bankalar pandemi döneminde oluşan ekonomik riskler nedeni ile faiz oranlarını düşürmeye yanaşmayınca BDDK aktif rasyosu oranı müdahalesinde bulunmuştu. 

Yapılan yeni düzenleme sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK aktif rasyo oranı hesaplaması ile bankalara toplamış oldukları mevduat hesabının belirli bir bölümünü kredi olarak dağıtmakla yükümlü tutmuş, bunu yapmayan bankalara para cezası kesileceği duyurulmuştu. 

Ancak bankalar müdahale sonrası kredi dağıtmak yerine daha az mevduat toplama yoluna gitti ve vadeli hesap faiz oranlarını sert bir şekilde düşerek vatandaş için vadeli hesapların cazibesini ortadan kaldırmayı tercih etmişti. 

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA İLE 32 GÜNLÜK VADELİ HESAP MEVUDAT FAİZ ORANLARI TEMMUZ 2020 LİSTESİ 

urgan Bank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 10.00

Alternatif Bank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 9.00

Fibabanka 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 9.00

Odeabank Hoşgeldin emlak365.com Oksjen Hesap Faiz Oranı % 9.00

ING Bank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 8.50

Vakıfbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 8.40

QNB Finansbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 8.20

Ziraat Bankası 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 8.00

Garanti Bankası 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 8.00

Şekerbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 7.75

Halkbank 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı % 7.50

10 BİN LİRANIN AYLIK GETİRİSİ 74 LİRA OLDU! 

Yaşanan düşüş sonrası mevduat hesabı getirisi enflasyonun altında kalırken en yüksek faiz veren bankada dahi 10 bin liranın aylık getirisi 74,32 lira ile sınırlı kaldı. 

Bazı ekonomistler yaşanan süreçte plansız faiz indirimleri yapıldığı yönünde eleştiride bulunurken tasarruf sahiplerinin dolaylı olarak cezalandırıldığı yönünde fikir beyan ettiler. Açıklanan son verilere göre mevduat hesaplarından çıkışın hızlandığını gösterirken çıkan paranın altın yatırımı ve gayrimenkul yatırımına yöneldiği belirtiliyor. 

Emlak365.com