Patronlar Dikkat!!! İş Seyahatlerinize Çalışanlarınızla Değilde Eşinizle Giderseniz Karşınıza Maliye Çıkabilir…

Ticaret Bakanlığı tarafından fuarların tekrar açılacağının müjdesinin verilmesi ve havaların ısınması ile beraber toplantılar, seminerler, konferanslar, fuarlar ve müşteri ziyaretleri artış gösterdi.

Patronlar Dikkat!!! İş Seyahatlerinize Çalışanlarınızla Değilde Eşinizle Giderseniz Karşınıza Maliye Çıkabilir…

Ticaret Bakanlığı tarafından fuarların tekrar açılacağının müjdesinin verilmesi ve havaların ısınması ile beraber toplantılar, seminerler, konferanslar, fuarlar ve müşteri ziyaretleri artış gösterdi. Peki, iş seyahati masrafları ne olur, seyahat giderlerinin muhasebeleştirilmesi konusunda nelere dikkat edilmeli, seyahat giderlerinin vergilendirilmesinde kullanılan yöntemler konusunda nelere dikkat edilmeli, iş seyahati konusunda nelere dikkat edilmeli, iş gezisinde eşin masrafları ne olur, gösterilir mi?

Havalar ısındı, tatil sezonu başladı, Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle de ekonomide hareketlilik ve umut tekrar yeşermeye başladı. Hazır okullarda kapalıyken hem biraz stres atmak hem de salgının bunaltıcı etkisinden kurtulmak için bazı işletmeler, şirketler için şehir dışında gerçekleşen toplantılar, seminerler, konferanslar, fuarlar, müşteri ziyaretleri tatil için fırsata dönüşmektedir. Bugünkü yazımızda iş seyahatlerinde vergisel yönden dikkat edilmesi gereken önemli detayları kendi düşüncelerimizle açıklamaya çalışacağız.



Yukarıda bahsettiğimiz gibi iş seyahatlerinin birçok sebebi olabilir. Bunlardan en önemlisi bazı işletmelerin önemli tutar ve miktarda iş yaptığı müşterilerinin memnuniyetlerini sağlamak suretiyle yaptıkları ziyaretler olmaktadır. Bazı müşteriler aynı şehirde olabildiği gibi bazıları şehir dışında olmaktadır. İşte bu şehir dışı ziyaretleri İşverenler için küçük bir tatil fırsatına dönüşmektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Vergi Müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde araştırması yapılan hususlardan biride yapılan bu iş seyahatlerinin işle mi ilgili olduğu yoksa keyfi yani turistik bir gezi için mi yapıldığıdır. 



Vergi Müfettişleri tarafından yapılan bu araştırmada seyahatin işle ilgili olup olmadığının en önemli kıstası seyahate kiminle gidildiğidir. Eğer işveren yani şirket sahibi iş seyahati diye kayıtlarına aldığı faturaların detayında şirket sahibi ve eşi, çocukları ile lüks bir otele gidip tatil yaptığının tespiti halinde bu fatura işletmenin kayıtlarından çıkarılarak indirim konusu yaptığı Katma Değer Vergisi’de düzeltilecek olup bahsi geçen düzeltmelerden sonra Gelir/Kurumlar vergisi ve KDV vergileri cezalı olarak mükelleften istenecektir.



Peki mükellefin gerçekten aldığı bu tatil hizmetini Maliye Bakanlığı neden kabul etmiyor?  193 sayılı Gelir vergisi kanununun 40.maddesinin 4.fıkrası şöyledir;



“4. İşle ilgili ve yapılan işin ehemmiyeti ve genişliği ile mütenasip seyahat ve ikamet giderleri (Seyahat maksadının gerektirdiği süreye maksur olmak şartiyle);” bu giderler indirilmesi kabul edilir. Benzer hüküm Zirai kazançta ve Serbest meslek kazancında da mevcuttur. Yani bir işyeri açıp faaliyet gösteren işverenler açısından işle ilgili yapılan seyahat ve ikamet giderleri kazancın elde edilmesi için yapılan giderlerden sayılmış olup gider yazılması ve KDV’lerin indirim konusu yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.  İşte bu noktada işverene bağlı çalışanlarla yapılan iş seyahatlerine ait masraflar gider yazılırken işverenin eşiyle ve çocuklarıyla yaptığı tatillere ait giderler Kazancın elde edilmesiyle ilgisi olmadığından gider yazılamaz ve KDV’si indirim konusu yapılamaz. İşverenlerin bu hususa dikkat etmelerinde fayda vardır çünkü birçok vergi incelemesinde işverenlerin özel tatil harcamalarını ve işleriyle ilgisi olmayan giderlerini indirim konusu yaptıkları görülmüştür. 



O yüzden Patronlar dikkat!!! Cezalı durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız sadece işinizle ilgili olan ve Vergi kanunlarının kabul ettiği giderleri indirim konusu yapmanız yararınıza olacaktır.



ORHAN BAYTEKİN - VERGİ MÜFETTİŞİ



EMLAK365.COM - ÖZEL HABER (HABERİN TAMAMI YADA BİR BÖLÜMÜ ALINTILANAMAZ, KOPYALANAMAZ VE HERHANGİ BİR YERDE PAYLAŞILAMAZ)


Yorumlar (0)