Pegasus'un Salgın Zararı Beklentileri Aştı

2020 yılı boyunca tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınının ekonomik olarak en belirgin etkilerini gösterdiği alanlardan biri havacılık sektörü oldu.

Pegasus'un Salgın Zararı Beklentileri Aştı
2020 yılı boyunca tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınının ekonomik olarak en belirgin etkilerini gösterdiği alanlardan biri havacılık sektörü oldu. Havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların bilançolarının yayınlanması ile beraber şirketlerin zarar oranları da ortaya çıktı. Pegasus şirketinden açıklanan bilançoya göre ise 2020 yılında edilen zarar analistlerin beklentilerini aştı. 2020 yılında 1.97 milyar liralık zarar eden Pegasus’tan zarar beklentisi ise 1.45 milyar liraydı.

Havacılık sektöründe yeni bir şirket bilançosu da Pegasus’tan geldi. Şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan finansal verilere göre şirket 2020 yılında 1.97 milyar lira zarar etti. 2020 yılı için şirketten beklenen zarar miktarı ise 1.45 milyar dolar seviyesindeydi. Bununla beraber 2020 yılı satışları 4.8 milyar lira olarak açıklandı. Analistler satışlar için ise 5.3 milyar lira seviyesini bekliyordu.  Şirketin kazanç beklentileri verilerin üzerindeyken, kayıp beklentileri ise verilerin altında çıktı.

Pegasus’un Finansal Sonuçları Sürpriz Olmadı, Salgın Havacılık Sektöründe Etkili Olmaya Devam Ediyor

Pegasus şirketinin 2020 yılının son çeyreğindeki kayıp oranı ise 740 milyon lira olarak açıklandı. Konu ile ilgili değerlendirme yapan İş Yatırım 2020 yılı 4. çeyrek zararının da beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini açıkladı. İş Yatırım değerlendirmesinde şirketin 4. çeyrek zararının Covid-19 salgını nedeni ile gelen ulaşım yasaklarının yanı sıra bir defaya mahsus gerçekleştirilen uçak satışından kaynaklı yaşandığını belirtti.

Pegasus şirketinin bilançosu hakkında değerlendirme yapan diğer kurum Yapı Kredi Yatırım oldu ve şirketin zarar sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını açıkladı. Havacılık sektöründe genel olarak zayıf görünümün devam ettiği de vurgulandı.

Şirket Finansal Olarak İleriye Dönül Öngörüde Bulunmadı

Pegasus şirketi paylaştığı verilerle finansal trafikle ilgili ayrıntıları da paylaştı. Avrupa’da yolcu ve uçuş kapasitesinin ciddi oranda düştüğünün kaydedildiği verilerde, şirket gelecek dönem hedefleri ve zarar oranları ile ilgili açıklama yapmadı.
Yorumlar (0)