Petrol Fiyatları 63 Dolar Seviyesine Geldi! Düşüş Devam Ediyor!

Brent petrolün varili bugün ise kapanışa göre %1,60 azalış ardından 62,91 dolardan işlem görüyor.

Petrol Fiyatları 63 Dolar Seviyesine Geldi! Düşüş Devam Ediyor!
Brent petrolün varili bugün ise kapanışa göre %1,60 azalış ardından 62,91 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas tipi WTI ham petrol varili ise 59,95 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Teksas eyaleti nadir olarak görülen soğuk hava dalgası ardından rafine faaliyetlerine devam etmelerinin zaman alacağını bildirdi.

Petrol Düşüşünün Sebepleri

Teksas’ta rafinelerin işlemlerine ara verilmesi ise ülke genelinde petrol üretiminin minimum üçte bir oranında azalmasına neden oluyor. ABD petrol endüstrisinin kalbi olan Teksas eyaletinde bulunan Permian Havzazı’nda üretim işlemlerinin %56’e kadar düşmesine sebep olan don olayları ardından havanın ısınması ile üretime tekrar geçiş yapılacak.

Havların ısınması ile artık tekrar üretimin başlaması beklenirken, eyalette deva eden elektrik kesinleri ise bölgedeki faaliyetlerin bir süre daha normale dönmesinin beklenememesine yol açtı. Büyüklükleri ve oldukça karmaşık yapıları ile öne çıkan rafineler ile üretime ancak birkaç hafta içinde geçiş yapılabileceği belirtiliyor.

OPEC Beklentileri Ne Yönde?

Tüm bu durumlar ile petrol fiyatlarında son bir hafta içinde yaşanan ani yükselişler piyasa içinde sat sinyaline yol açtı. Bu sat sinyalinin ise petrol fiyat cephesinde düşüşe yol açması bekleniyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’in Nisan ayından OPEC dışı üreticilerden yapacağı kesintilerin ise ne kadar olacağı merak konusu haline geldi.

İlk toplantısını 4 Mart tarihinde yapacak olan ve kesintiye ilişkin detayları bu toplantı ardından açıklayacak olan OPEC’in Nisan ayı itibarıyla üretimde kesinti oranını düşüreceği düşünüyor.

ABD Enerji Enformansyon İdaresi verileri ele alındığında is ABD’nin ticari ham petrol stoklarında geride kalan haftalarının verilerine göre 7,3 milyon daha düşük varil rakamı kayıtlara yansıdı. Bu düşüşün ise petrol fiyatlarına doğrudan etki etmesi bekleniyor. Piyasa beklentisi stokların ortalama 2,2 milyon varil olması yönündeydi.

Brent petrol ele alındığında teknik olarak, 63,40 ile 64,32 dolar aralığının direnç ve 62,48-61,56 dolar seviyeleri arasının ise bu hafta destek bölgesi olacağı analistlerce açıklandı.
Yorumlar (0)