Petrol Fiyatları Dibe Doğru Uçuşa Geçti! Benzin Ve Motorin Fiyatlarına İndirim Gelecek Mi?

Küresel petrol piyasalarında ve dolar kurunda meydana gelen gerilemeler neticesinde Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına indirim yapılıp yapılmayacağına dair büyük bir merak oluştu. Benzin ve motorin fiyatlarına indirim yapılacak mı?

Petrol Fiyatları Dibe Doğru Uçuşa Geçti! Benzin Ve Motorin Fiyatlarına İndirim Gelecek Mi?
Küresel petrol piyasalarında fiyat düşüşleri durdurulamıyor. 65 dolar seviyesini zorlayan brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 4,86 oranında düşerek 61 dolar seviyelerine indi. OPEC ve petrol üreten diğer ülkelerin üretim kısıntısı kararlarına rağmen fiyatlarda bir istikrar yaşanamaması yeni bir petrol krizine işaret etse de sektör temsilcileri derin bir krizin gerektirdiği şartların henüz vuku bulmadığı işaret ettiler. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşlerin Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarını olumlu etkileyeceği öngörüsünde bulunuldu.

DOLAR KURU AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE GÜNCELLEME GETİRECEK

Dolar kurunda da önemli gelişmeler meydana geliyor. 8,40 TL'leri gören dolar kuru şu anda 8,11 TL seviyesinde işlem görüyor. Kurda meydana gelen bu pozitif dalgalanma sonrasında petrol ürünlerinin maliyetlerinde bir gerileme bekleniyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) rafineri fiyatları üzerinden belirli periyotlarda fiyat hesaplaması yapıyor. Yeni fiyat hesaplamasının yarın yapılacağı tahmin edilirken maliyet düşüşlerinin fiyatlara yansıması bekleniyor.

EPGİS AKARYAKIT İNDİRİMLERİNİ NE ZAMAN AÇIKLAYACAK

EPGİS tarafından yapılacak olan fiyat hesaplaması sonrasında hem motorinin hem de benzinin litre fiyatından indirim meydana gelmesine dair büyük bir beklenti oluştu. İndirim miktarlarının 10 kuruş sınırına dayanabileceği bildirilirken EPGİS'in yarın öğleden sonra resmi indirim açıklaması yapmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMLERİ POMPAYA YANSIYACAK MI?

EPGİS tarafından açıklanması beklenen benzin ve motorin indirimleri kadar bu indirimlerin pompaya yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor. Bir süredir uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği benzin ve motorin fiyatlarındaki indirimler de zamlar da ÖTV'den karşılanıyor. Bu nedenle pompa fiyatlarında herhangi bir değişim meydana gelmeyecek. Benzin ve motorin fiyatları istasyonlarda aynı kalacak ama benzin ve motorinden alınan ÖTV'nin miktarı arttırılacak. Haliyle vatandaşların herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları da mümkün olmayacak.
Yorumlar (0)