Petrol Fiyatları Kontrolden Çıktı, Zam Yağmuru Başladı! EPGİS Motorin Zammını Resmen Duyurdu!

Küresel petrol piyasalarında fiyat hareketliliği son hızla devam ediyor. Türkiye'de de dolar kurunun düşüşe geçmesine rağmen artan maliyetler nedeniyle motorinin fiyatına zam yapıldığı açıklandı. Akaryakıt zammı son dakika gelişmeleri nelerdir?

Petrol Fiyatları Kontrolden Çıktı, Zam Yağmuru Başladı! EPGİS Motorin Zammını Resmen Duyurdu!

Küresel petrol piyasalarında fiyat odaklı gelişmeler hız kesmeden yaşanmaya devam ediyor. Petrol fiyatlarının yükselişte olmasından dolayı fiyat sklalası yeni bir boyuta ulaştı. ABD'de bu yılın petrol fiyat tahminleri yükseltilirken oluşan yeni piyasa şartları petrol fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini net bir şekilde ortaya koydu.

PETROL FİYATLARI YÜKSELİYOR

Petrol fiyatlarının artan talep karşısında yükselmesi piyasayı harekete geçirdi. Yapıulan son değerlendirmelere göre petrol üretiminin oluşan talebi karşılamaktan uzak kalacağı ve bu nedenle de petrol ürünlerinin fiyatlarında sert yükselişlere hazırlıklı olunması gerektiği ifade edildi. Bu değerlendirme petrol fiyatlarına yükseliş yönlü destek sağlarken brent petrolün varil fiyatı 72 doların üzerine çıktı. 

Küresel petrol fiyatlarında meydana gelen bu gelişmelere dayalı olarak Türkiye'de de fiyatlar yeniden değerlendirmeye alındı. Artan maliyetler akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının yeniden hesaplanması mecburiyetini ortaya koydu. 

MOTORİNE ZAM YAPILDI

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını hesaplayarak belirleyen kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bir son dakika açıklaması yaptı. Bu açıklamaya göre artan maliyetler gerekçe gösterilerek motorinin litre fiyatına zam yapılmasınıun mecburiyet haline geldiği ifade edildi. 

EPGİS tarafından yapılan zam açıklamasına göre motorinin litre fiyatına 13 kuruş zam yapılmasına karar verildi. Bu yeni fiyatın ise bu gece yarısından itibaren geçerli olacağı belirtildi. Benzinin litre fiyatına önceki gün 25 kuruş zam yapıldığı için herhangi bir fiyat güncellemesine gidilmedi. 

Motorinin litre fiyatına zam yapılmasının ardından vatandaşlar bu zammın pompa fiyatlarına yansıyıp yansımayacağını merak etmeye başladılar. EPGİS'in duyurusuna göre motorinbe yapılan zam pompa fiyatlarına yansıtılmayacak. Yeni zam tutarı Eşel Mobil Sistemi gereği devletin ÖTV payından karşılanacak. Devlet motorin üzerinden tahsil ettiği ÖTV tutarından 13 kuruşluk bir fedakarlık yapacak. Bu şekilde motorin zammı vatandaşın cabine yansımayacak.

Yorumlar (0)