Petrol Fiyatlarında Toparlanma Hareketi Başladı! Benzin Fiyatlarına İndirimin Ardından Yine Zam Mı Gelecek?

Küresel petrol piyasalarında dalgalı fiyat seyri Türkiye'de araç sahibi milyonlarca vatandaşın başını döndürmeye devam ediyor.

Petrol Fiyatlarında Toparlanma Hareketi Başladı! Benzin Fiyatlarına İndirimin Ardından Yine Zam Mı Gelecek?

Küresel petrol piyasalarında dalgalı fiyat seyri Türkiye'de araç sahibi milyonlarca vatandaşın başını döndürmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi ile akaryakıt fiyatlarında yeni bir değişim kaçınılmaz oldu. Son olarak indirim yapılan benzine yine zam mı yapılacak?

Dünya petrol piyasalarının dalgalı fiyat seyri hız kesmeden devam ediyor. Petrolün arz ve talep dengesinde meydana gelen dengesizlik fiyatlara yansıyor. Arzın fala olduğu durumlarda petrol fiyatlarında gerileme yaşanırken OPEC yönetiminde alınan ani tedbirlerle fiyatlar kısa sürede kontrol altına alınıyor.PETROL FİYATLARINDA TOPARLANMA EĞİLİMİGeçtiğimiz hafta sonuna doğru petrol fiyatlarında gerçekleşen düşüşler çok kısa sürede telafi edildi. Uluslararası piyasada brent petrol 45 doların altına gerilemişti. Ancak toparlanma hareketi ile brent petrolün varili 46 dolardan işlem görmeye başladı. Hafta içerisinde bu fiyatın 50 dolara doğru hareket edeceği sektör uzmanları tarafından dile getirilmeye başlandı.Türkiye'de akaryakıt fiyatları da petrol fiyatlarının dalgalanmasından ciddi anlamda etkileniyor. 26 Ağustos tarihinde Türkiye'de benzinin litre fiyatına 21 kuruşluk zam yapılmıştı. 28 Ağustos tarihinde ise petrol fiyatlarında düşüş sebep gösterilerek benzinin litre fiyatında 15 kuruşluk indirim gerçekleşti.BENZİNE VE MOTORİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?Türkiye'de petrol sektörünün uzmanlarına göre bu haftanın ilk bölümünde akaryakıt fiyatlarında yeni bir düzenleme daha yapılacak. Petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle benzinin litre fiyatına 20 kuruşluk, motorinin litre fiyatına ise 10 kuruşluk bir zam yapılması tahmin ediliyor. Akaryakıt fiyatlarının yeniden değerlendirilmesi için dolar kuru da yakından takip edilecek. EPGİS tarafından yapılacak hesaplama sonrasında fiyat güncellemesi kamuoyuna duyurulacak.Emlak365.com


Yorumlar (0)