Petrol Fiyatlarında Toparlanma Türkiye'de Araç Sahiplerini Üzecek! Benzin ve Motorine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Küresel petrol piyasalarında gerçekleşen fiyat değişimleri ekonomi gündeminde önemli bir derecede yer tutmaya devam ediyor.

Petrol Fiyatlarında Toparlanma Türkiye'de Araç Sahiplerini Üzecek! Benzin ve Motorine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Küresel petrol piyasalarında gerçekleşen fiyat değişimleri ekonomi gündeminde önemli bir derecede yer tutmaya devam ediyor. Brent petrolün yukarı yönlü hareketlenmesi üzerine Türkiye'de petrol sektörü temsilcileri akaryakıt fiyatlarında yeni bir değişimin sinyallerinin gelmeye başladığını ifade ediyorlar. Benzin ve motorin fiyatları değişecek mi?

Küresel petrol piyasalarında karışık seyir istikrarsız fiyatlamaya neden olmaya devam ediyor. 2020 yılı petrol sektörü için felaket olrak değerlendirilirken Suudi Arabisytan ile Rusya arasında yılın ilk 4 ayında meydana gelen anlaşmazlığın beledi petrol üreten ülkeler için milyarlarca dolar oldu. Üretim kısıntısı ile alakalı olarak anlaşma sağlayamayan bu iki ülke nedeniyle tüm petrol üreten ülkelerin ekonomileri ciddi anlamda yara aldı.PETROLÜN 2020 SERÜVENİ!OPEC aracılığı ile gerçekleşen anlaşma neticesinde üretim kısıntısı anlaşmasının sağlanması ile petrolde arz-talep dengesi sağlandı ve fiyatlar aylar sonra normal seviyesine geri dönebildi. Koronavirüs sürecinde petrol fiyatları düşerken Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında ciddi indirimler gerçekleşti. Ancak ardından fiyat yükselmesi ile indirimler geri alınırken genellikle benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılmaya başlandı.AKARYAKITA ZAM KAÇINILMAZ OLDU!Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının belirlenmesindebaz alınan Brent petrolün varili şu anda 46 dolardan satılıyor. Dolar kurundaki yükseliş nedeniyle maliyetler de artınca petrol sektörünün temsilcilerine göre Türkiye'de hem benzinin hem de motorinin fiyatına zam yapılması zorunluluk haline geldi.BENZİN VE MOTORİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK!Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirleyen kurum olan EPGİS'in bu hafta içerisinde yapacağı hesaplamalar neticesinde yeni bir fiyat duyurusu yapmadı bekleniyor. Hem benzine hem de motorine hafta bitmeden zam açıklanacağı söylenirken bu zammın 10 kuruştan az olmayacağı ifade ediliyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)