Piyasa Açılış Rakamları! Enflasyon Şoku Sonrası Dolar ve Euro Kuru Yükseldi, Gram Altın, Çeyrek Altının Fiyatı Düştü

4 Mayıs 2021 Salı günü piyasaların ilk açılış rakamları geldi. Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamı sonrasında piyasalarda kısa süreli dalgalanma yaşanmıştı. Dün yaşanan enflasyon şokunun ardından bugün yeni günün ilk açılış fiyatları ilan edildi. Bugün dolar ne kadar, 1 dolar, euro kaç TL, gram altının alış satış fiyatı ne kadar, çeyrek altın, külçe altın, cumhuriyet altını, 22 ayar bileziğin gram fiyatı ne kadar?

Piyasa Açılış Rakamları! Enflasyon Şoku Sonrası Dolar ve Euro Kuru Yükseldi, Gram Altın, Çeyrek Altının Fiyatı Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerle paralel olarak yüksek çıkması sonrasında piyasalarda kısa süreli bir dalgalanma yaşanmıştı. Dün yaşanan gelişmelerin ardından piyasalarda günün ilk açılış rakamları da geldi. 

Dolar kurunda yaşanan yükseliş bugüne de taşınırken gram altın ve çeyrek altın fiyatları ise kan kaybetmeye devam etti. Ekonomide yaşanan dalgalanmadan olumsuz etkilenen ve yoğun kar satışı baskısı altında kalan altın fiyatları yukarı yönlü her hareketinde ne yazık ki bu baskı nedeni ile aşağıya dönüş yapmayı sürdürüyor. 

DOLAR VE EURO KURU NE KADAR, 1 DOLAR BUGÜN KAÇ TL?

Açıklanan ekonomik verilerin ardından gözler döviz kurlarına çevrilmişti. Dolar kuru hem iç piyasada açıklanan veriler hem de dış piyasalarda yaşanan gelişmelerin ardından yükselişini bugüne de taşımayı başardı. Piyasalarda gelen ilk açılış fiyatlarına göre dolar kuru 8,2786 TL alış ve 8,2859 lira satış fiyatına yükseldi. 

Euro kurunda da yukarı yönlü hareketlilik yaşandı. Euro kuru yükselmesine rağmen 10 lira bandını kırmayı başaramazken 1 Euro alış 9,9701 TL ve satış ise 9,9856 TL oldu. İngiliz sterlini ise 11.4937 TL alış ve 11.5095 TL satış fiyatına ulaştı. 

ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ, YÜKSELDİ Mİ, NEDEN DÜŞÜYOR, YÜKSELİR Mİ?

Gram altın ve çeyrek altın iç piyasada, ons altının fiyatı ise uluslararası piyasada düşüşünü sürdürüyor. Altın fiyatlarında yönü ABD'de açıklanacak olan kritik ekonomik veriler belirleyecek gibi görünürken uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1785 dolar seviyesine kadar çekildi. 

İç piyasada ise gram altın dolar kurundan beklediği desteği bulamazken ons altında yaşanan düşüşün etkisi ile 474,67 TL alış ve 474,78 TL satış fiyatı seviyesine kadar geri çekildi. Çeyrek altının fiyatı da yaşanan düşüşten etkilendi. Çeyrek altın alış 760 TL ve satış 784 TL oldu. 

Yorumlar (0)