Piyasalar Karıştı, Türk Lirasının Değer Kaybı Hızlandı! Dolar Ve Euro Kaç TL'ye Çıktı?

Dolar kurunun sert yükselişi ekonomi gündeminin ana maddesi haline geldi. Kur tarihi seviyelere doğru hareket ediyor. Buna karşı euro kuru da terihi bir seviyeye ulaştı. Dolar ve euro kaç TL oldu?

Piyasalar Karıştı, Türk Lirasının Değer Kaybı Hızlandı! Dolar Ve Euro Kaç TL'ye Çıktı?

Türkiye'de bugün piyasaların açılması ile Türk lirasının değer kaybına dair bir görüntü meydana geldi. Dün gece dolar kuru 8,44 TL'den 8,49 TL seviyesine kadar yükselmişti. Bugün sabah saatlerinde ise dolar kuru 8,54 TL noktasına kadar yükseldi. Bu gelişme üzerine tüm gözler dolar kurunun hareketliliğine çevrildi. 

DOLAR KURU TARİHİ SEVİYEYE İLERLİYOR

Dolar kuru bugüne kadar en yüksek seviye olan 8,58 TL'yi zorlamaya başladı. Yaşanan süreç yatırımcıların dikkatişnin bir anda dolar kuruna çevrilmesine neden olurken anlık gelişmeler de çok yakından takip ediliyor. Dolar kurunun yükseliş trendine devam edip etmeyeceğinde ise günlük veri akışı etkili olacak. 

Bugün dolar kurunu en çok etkilemesi beklenen veri akışı Standard and Poors'un (S&P) yayınlayacağı Türkiye raporu olacak. S&P Türkiye için kredi notunu yeni,den belirleyecek. Türkiye'nin kredi notu durağan görünüm ile B+ seviyesinde bulunuyor. Türkiye'nin notu ile alakalı bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Ancak yapılacak sürpriz bir değişiklik dolar kurunu çok yakından ilgilendirecek. Olumlu ve olumsuzluk durumlarına göre dolar kuru yeni bir pozisyon alacak. 

EURO KURU TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNDE

Dolar kurunun yükseliş eğilimi devam ederken benzer bir trend euro kurunda da yakalandı. Euro kuru 10.41 TL'ye çıkarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Euro kurundaki bu gelişme paniğe neden olurken haftanın son işlem gününde kurun seyrinin ne şekilde ilerleyeceğine dair değerlendirmeler gelmeye başladı. Euro kuru yükseliş trendine devam ederken gün içeriisnde bunu sürdürmesi bekleniyor. 

Dolar kurunun tarihi seviyeleri zorlamaya başlaması ile gözler Merkez Bankası'na çevrildi. Merkez Bankası'ndan müdahale bekleyen piyasalar kur üzerinde bir dengeleme önleminin devreye sokulacağını ümit ediyorlar. Ancak şu ana kadar Merkez Bankası'ndan bir hamle gelmedi. Bu hamle gelirse dolar kurunun yenide 8,50 TL altında baskılanması olağan durum haline gelecek. 

Yorumlar (0)