Piyasalar Kırmızıya Döndü: Dolar Kuru 8 Liranın Altına Düştü, Gram ve Çeyrek Altın Fiyatlarında Sert Düşüş Yaşandı! Altın ve Dolar Neden Düşüyor, Düştü?

BDDK tarafından yapılan swap hamlesi sonrasında dolar kurunda düşüş hızlandı.

Piyasalar Kırmızıya Döndü: Dolar Kuru 8 Liranın Altına Düştü, Gram ve Çeyrek Altın Fiyatlarında Sert Düşüş Yaşandı! Altın ve Dolar Neden Düşüyor, Düştü?

BDDK tarafından yapılan swap hamlesi sonrasında dolar kurunda düşüş hızlandı. Piyasalarda Merkez Bankası toplantısı ile faiz indirimi yapılacağı beklentisi ağırlık kazanırken atılan adımlar sert ve kararlı bir duruş işareti olarak yorumlandı. Piyasalar hem Merkez Bankası hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı için yapılan değişiklikleri olumlu fiyatladı. Dolar kuru, euro kuru, gram altın fiyatı ve çeyrek altının fiyatları hızlı bir şekilde düştü. Peki, dolar kuru neden düşüyor, altın fiyatları neden düştü, düşüş sürecek mi, ne kadar sürer, altın almak için doğru zaman mı?

Piyasalarda oluşan iyimserlik dolar kuruna olumlu bir şekilde yansımaya devam ederken hem altın fiyatları hem de döviz fiyatları sert bir şekilde düştü. PİYASA KIZARDI, DÖVİZ KURU DÜŞTÜ! DOLAR VE EURO KURU DEĞER KAYBETTİTürkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı için yapılan görev değişimleri piysalarda olumlu fiyatlanmaya tüm hızı ile devam ediyor. Dün yükselişe geçen dolar kuru bugün BDDK tarafından swap hamlesi ile yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Piyasalar yapılan açıklamaları kararlı duruş olarak yorumlarken yaşanan güven artışı döviz kurunda geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Yapılan son müdahaleler sonrasında TL değer kazandı, dolar ve Euro kuru Türk Lirası karşısında değer kaybetti.  Dolar kuru an itibari ile 8 liranın altına düştü. Dolar kuru alış 7,9988 TL olurken dolar alış 8,0087 TL seviyesine geriledi ve değer kaybı yaşadı. Uzun süre 10 TL bandının üzerinde dalgalanan Euro kurunda da geri çekilme hızlandı ve 9,4257 TL alış ve 9,4493 TL satış fiyatı ile işlem görmeye devam etti. 

ALTIN FİYATLARI SERT DÜŞTÜ! 1 GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN KAÇ TL OLDU, ONS ALTININ SATIŞ FİYATI KAÇ DOLAR?Altının fiyatı da gerilemeye başladı. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1.870,86 dolar alış ve 1.871,22 dolar seviyesine kadar geriledi. 

Hem ons altında hem de dolar kurunda yaşanan geri çekilme sonrasında Cuma günü 540 lirayı gören gram altın fiyatı bugün 482,54 TL alış ve 482,63 lira satış seviyesine kadar geriledi. Çeyrek altın alış fiyatı ise 792,40 lira ve satış fiyatı ise 799,80 TL oldu. DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?Piyasalar şu anda Merkez Bankası tarafından 19 Kasım tarihinde açıklanacak olan faiz artışı kararını fiyatlarken bu tarihte toplantının pas geçilmesi ve faiz artırımı kararı çıkmaması durumunda olumlu havanın yerini sert bir çıkışa bırakabileceği konuşuluyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)