Piyasalar Rekorla Açıldı! Gram Altın, Çeyrek Altının Fiyatı, Dolar ve Euro Kurunda Son Durum Ne?

Türk Lirası bayram tatili nedeni ile iç piyasanın kapalı olmasına rağmen dış piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeni ile ne yazık ki değer kaybetmeye devam etti. Dolar kuru 8.50 TL seviyesini aşarken Euro kuru tüm zamanların rekorunu kırdı. Gram altının fiyatı 500 lira barajını zorlamaya devam ederken çeyrek altın fiyatı da 824 liraya ulaştı. İşte 14 Mayıs 2021 Cuma günü piyasaların açılış fiyatları ile dolar kuru, euro kuru, gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında son durum!

Piyasalar Rekorla Açıldı! Gram Altın, Çeyrek Altının Fiyatı, Dolar ve Euro Kurunda Son Durum Ne?

Dünya koronavirüs salgını ile mücadelede zorlanmaya devam ederken aşılamanın başlamasına rağmen düşmeyen vaka sayıları ve gelen kısıtlama kararları ekonominin üzerinde kara bulutlar dolanmasına neden olmuştu. 

Özellikle de Hindistan'da salgının kontrolden çıkması ve Hindistan mutasyonu haberleri piyasalarda gerginiği arttırırken kırılma noktası ise ABD tarafından açıklanan enflasyon rakamları oldu. Amerika'da enflasyon beklentilerin oldukça üzerinde çıkarken 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. 

PİYASALAR YANGIN YERİ! EURO KURU TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI

Amerika'dan gelen enflasyon rakamları tüm dünyayı uzun süredir tartışılan enflasyonist çöküş teorisine bir kere daha sürüklerken yaşanan dalgalanma Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiledi. Türkiye'de piyasalar kapalı olmasına rağmen ne yazık ki dış piyasalardan yaşanan veri akışı nedeni ile döviz kurlarında sert yukarı yönlü hareket yaşandı. 

Euro kuru 10.3028 TL seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek rekorunu kırmış oldu. Euro / TL cephesinde yaşanan yeni rekor sonrasında gözler dolar kuruna çevrildi.

BUGÜN DOLAR NE KADAR, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Piyasalarda yaşanan dalgalanma dolar kuruna da olumsuz yansıdı. Türk Lirası dolar karşısında da değer kaybı yaşarken 1 dolar 8.5011 TL alış ve 8.5061 TL satış seviyesine ulaştı. Dolar kuru tarihi rekorunu Kasım ayında 8.54 TL seviyesini görerek kırmıştı. Ne yazık ki küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma ve panik hareketi dolar kurunu tarihi rekoruna yeniden yaklaştırdı. 

GRAM ALTIN YENİDEN 500 LİRA BANDINA YAKLAŞTI! 

Dolar kurunda yaşanan hareketten destek bulan gram altın uluslararası piyasada ons altının değer kaybetmesine rağmen iç piyasada yükselmeyi başardı. Gram altın 499,40 lira seviyesine ulaşırken çeyrek altın fiyatı ise 824 lira seviyesinden işlem görüyor. 

Türkiye'de Pazartesi günü piyasaların resmi açılış rakamları merakla beklenirken dalgalanma nedeni ile sert  bir açılış yaşanması muhtemel görünüyor.

Yorumlar (0)