Piyasalar Yangın Yerine Döndü, Bakan Elvan'dan Son Dakika Liberal Kambiyo Rejimi Açıklaması Geldi!

Dolar kuru ve altın fiyatları Merkez Bankası Başkanı için yapılan görev değişimi sonrası hızla yukarı yönlü hareket ederken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan son dakika açıklamasında bulunarak piyasaları sakinleştirmeye çalıştı. İşte Bakan Elvan'ın son dakika açıklamasının detayları!

Piyasalar Yangın Yerine Döndü, Bakan Elvan'dan Son Dakika Liberal Kambiyo Rejimi Açıklaması Geldi!
Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Yapılan atamanın hem yüksek faize müdahale olarak algılanması hem de Kavcıoğlu'nun geçmiş dönemde yapmış olduğu yüksek faiz eleştirileri faiz indirimi beklentilerini beraberinde getirmiş, bu da dolar kuru ve altın fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşanmasına neden olmuştu.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI LÜTFİ ELVAN'DAN SON DAKİKA FİYAT İSTİKRARI AÇIKLAMASI!

Piyasaların ateşinin yükselmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan piyasaların açılışından önce son dakika açıklamasında bulunarak fiyat istikrarı mesajı verdi.

Bakan Elvan tarafından yapılan açıklamada fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sağlanmasının en önemli öncelikleri olduğuna vurgu yapılarak enflasyonda düşüşü önceliklendiren makro politika çerçevesinde mücadelenin enflasyon düşene kadar devam edeceği dile getirildi.Serbest piyasa mekanizmasında hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan liberal kambiyo rejimini uygulamaya devam edeceklerini söyledi. Reform paketinde yer alan eylemlerde, yapısal temelleri daha da güçlendireceklerini belirten Bakan Elvan böylelikle ekonomiyi olası şoklara karşı daha dirençli hale getireceklerini bir kere daha vurgulamış oldu.

LİBERAL KAMBİYO REJİMİ NEDİR?

Kambiyo kelime anlamı olarak para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemine verilen isimdir. Para alım ve satımını ilgilendiren tüm işlemleri kapsar. Kambiyo rejimi ise kelime anlamı olarak bir ülkenin kendi para birimi ile ilgili yürütmüş olduğu tüm plan ve stratejilere verilen isimdir.
Yorumlar (0)