Piyasalarda ABD Etkisi! Dolar ve Altın Fiyatlarında Kim Ne Kadar Kazandı?

Para piyasaları mart ayında ABD'den gelene haberler ve ekonomiye etkileri ile şekillendi.

Piyasalarda ABD Etkisi! Dolar ve Altın Fiyatlarında Kim Ne Kadar Kazandı?
Para piyasaları mart ayında ABD'den gelene haberler ve ekonomiye etkileri ile şekillendi. ABD tahvil faizlerinden yaşanan sert yükselmeler, FED Başkanı Powell'dan gelen açıklamalar dolar kurunun farklı bir seyir izlemesine neden oldu.

Küresel piyasalarda dolar kurunun gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında yükselmesi, faizlerin yükselmesiyle yatırımcıların altından uzaklaşması ise altın fiyatlarının baskılanmasına neden oldu. Yaşanan tüm bu gelişmeler sonrası ise haftalık değişim tablosu belli oldu.

HAFTANIN KAZANDIRAN VE KAYBETTİREN YATIRIM ARAÇLARI

Haftalık yatırım araçlarına bakıldığında borsa, altın ve döviz kuru bu hafta yatırımcısını sevindirdi. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,00 altının gram satış fiyatı yüzde 1,09, dolar/TL yüzde 1,29, avro/TL yüzde 1,09 değer kazandı. İşte o tablo.

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi Hisse Senetleri

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftayı pozitif yönde tamamlamayı başardı. Haftayı ortalama yüzde 1.00 oranında değer kazanan BIST 100 endeksi, hafta içinde en düşük seviye olarak 1.526,58 puanı gördü. Hafta içinde zirve noktası olarak 1.580,03 puana ulaşan endeks haftayı da 1.557,39 puandan tamamladı.

Dolar Kuru - Euro Fiyatları

Dolar kuru haftanın en hareketli yatırım araçlarından birisi oldu. Tahvil faizleri nedeniyle yükselen ardından düşen dolar kuru dalgalı bir süreeci geride bıraktı. Dolar kuru hafta içerisinde 7.77 TL bandına ulaştığı haftayı 7.59 TL'den tamamladı. Haftalık bazda dolar kuru yüzde 1.29 oranında artmış oldu. Euro ise haftayı yüzde 1.09 artışla 9.05 TL'den tamamladı.

Altın Fiyatları

Altın birikimi yapanlar da bu hafta kazananlar arasında yer aldı. Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,09 oranında arttı. Yaşanan bu artış ile gram altın 415 TL oldu. Çeyrek altın ise 674 TL bandına çıktı. Çeyrek altın haftaya 667 TL seviyesinden başlamıştı. Cumhuriyet altını ise haftayı yüzde 1.10'luk değer kazanımıyla 2 bin 759 TL'den kapattı.
Yorumlar (0)