Piyasalarda Sert Dalgalanma Altın Fiyatları, Dolar ve Euro Kurunu Uçurdu! Uzman Yorumları ile Altın ve Dolar Neden Yükseliyor, Yükselmeye Devam Eder Mi?

Hem küresel piyasalar hem de iç piyasada yaşanan gelişmelerin ardından döviz kuru ve altın fiyatları yükselişe geçmişti. Yaşanan dalgalanma hem kuru hem de altın fiyatlarını yukarı yönlü itmeye devam ederken vatandaş yükselişin nedenlerini ve devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladı. Dolar neden yükseliyor, altın fiyatları yükselmeye devam eder mi, yön ne olur, yükseliş sürer mi?

Piyasalarda Sert Dalgalanma Altın Fiyatları, Dolar ve Euro Kurunu Uçurdu! Uzman Yorumları ile Altın ve Dolar Neden Yükseliyor, Yükselmeye Devam Eder Mi?

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele konusunda son derece zorlu bir dönemden geçerken artan vaka sayıları ve tam kapanma tartışmaları ekonomik dalgalanmada yeni bir boyuta geçiş yapılmasına neden oldu.

Hem iç hem de dış piyasalarda yaşanan gelişmeler sonrasında Türk Lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrıştı. Türk Lirasında değer kaybı yaşanırken dolar kuru, Euro kuru ve altın fiyatları yükseldi.

DOLAR VE EURO NEDEN YÜKSELİYOR, DOLAR KURU YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ, DÖVİZ KURUNDA YÖN NE OLUR?

Ekonomistler tarafından yapılan analizlerde dolar kurunda yaşanan hızlı yükselişin nedenleri yine siyasi olarak gösterildi. Amerikan Başkanı Biden tarafından yapılacak olan konuşmada Ermenistan’ın soykırım iddialarının kabul edileceği,

Türkiye’nin F35 programından çıkarılması ve Halkbank davasına yansımaları dolar kurunda tansiyonun yükselmesine neden oldu. İç piyasada ise Merkez Bankası tarafından Mayıs ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapılacağı yönündeki spekülatif söylemler, enflasyon rakamlarının yüksek çıkacağı yönündeki beklenti ve koronavirüs vaka sayısında yaşanan artış Türk Lirasında kırılganlığa neden oldu.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALITN FİYATINDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Tam kapanma beklentisinin artması, ons altın fiyatlarında yaşanan yükseliş te yukarıda yer alan nedenlerle birleşerek altın fiyatlarında yükseliş yaşanmasını destekledi.

Biden tarafından yapılacak olan soykırım açıklaması, sonrasında olası süreç, iç piyasada açıklanacak olan ekonomik veriler ve siyasilerin açıklamaları ile korona virüs vaka sayısı ve tam kapanma haberleri takip edilecek. Bu verilerde yaşanacak olumsuzlukların sürmesi halinde yükselişin devam edeceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)