Piyasalarda Son Dakika Cuma Depremi: Çeyrek Altın ve Gram Altının Fiyatı Eridi, Dolar Kuru Dibe Vurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan son dakika açıklaması piyasaları salladı.

Piyasalarda Son Dakika Cuma Depremi: Çeyrek Altın ve Gram Altının Fiyatı Eridi, Dolar Kuru Dibe Vurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan son dakika açıklaması piyasaları salladı. Piyasalarda yaşanan şokun ardından Cuma depremi ile fiyatlar büyük bir hızla değişirken Pazartesi günününden bu yana çeyrek altının fiyatı 35 TL, gram altın 25 lira birden değer kaybetti. Dolar kuru ise 7 TL seviyesini gördü ve son 6 ayın dibine vurdu.

Piyasalarda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama adeta deprem etkisi yarattı. Zaten bu haftaya sancılı başlayan ve sürekli düşüş eğilimi gösteren dolar kuru, euro kuru, gram altın ve çeyrek altın fiyatı yapılan açıklamaların ardından düşüş hızlandı. PAZARTESİ GÜNÜNDEN BU YANA ÇEYREK ALTIN 35 TL, GRAM ALTIN 25 TL BİRDEN DEĞER KAYBETTİ! Yükselen altın fiyatları nedeniyle pek çok kişi altın yatırımı yapmaya başlamıştı. Ancak yüksek fiyatla altın alanlar için düşen altın fiyatları büyük bir şok etkisi yarattı. 1 Şubat 2021 Pazartesi günü haftanın ilk işlem gününe 435 TL seviyesi ile başlangıç yapan gram altın fiyatı an itibari ile 410 TL seviyesinin altını görerek 25 liralık değer kaybı yaşadı. 1 Şubat 2021 Pazartesi günü yeni haftaya 715 TL seviyesi ile başlangıç yapan çeyrek altın fiyatı ise an itibari ile 678 TL seviyesini görerek 35 lirayı aşan değer kaybı ile yatırımcısını şok etti. Dış piyasada ons altının fiyatının değer kazanmasına rağmen iç piyasada dolar kurunda yaşanan sert düşüş gram altın ve çeyrek altın fiyatını da beraberinde dibe çekti. 

1 DOLAR 7 TL SEVİYESİNİ GÖRDÜ, DOLAR VE EURO DÜŞTÜ! DOLAR 7 LİRANIN ALTINA DÜŞER Mİ?Elinde doları olanlar ve dolar borcu olanlar kuru yakından takip ederken Merkez Bankası Başkanı Ağbal tarafından yapılan açıklamalar sonrasında dolar kuru son derece sert bir düşüş gösterdi. Dolar kuru an itibari ile 7.07 TL seviyesini test ederken bir dönem 10 TL sınırını zorlayan Euro kuru ise 8.48 TL seviyesine kadar geriledi. DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ / DÜŞÜYOR, DİBİ GÖRDÜ MÜ, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?Dolar kurunda yaşanan sert düşüş piyasaları sarsarken bazı yatırımcıların 7 liranın altını görmesi halinde Pazartesi günü dolar kurunun 6,50 TL bandına doğru hızlı kırılma yaşayabileceği endişesi ile zarar satışına başlaması, dolar mevduatlarında başlayan çözülmenin hızlanması ile beraber kurda düşüş hızı son derece sertleşti. Dolar kuru ve altın fiyatlarının düşmesinin en önemli nedeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından bugün piyasalara verilen kesin ve net mesajlar olarak gösterildi. Başkan Ağbal enflasyonla mücadele açıklamasında bulunmuş, enflasyon düşmeden asla faiz indirimi yapmayacaklarını dile getirmiş ve piyasalara güven aşılamıştı. Naci Ağbal'ın yabancı yatırımcılar tarafından kabul görmesi de yapmış olduğu açıklamalara olan güveni arttırken Türkiye'nin CDS risk primi puanında yaşanan düşüşte döviz kuru ve altın fiyatlarını düşürdü. Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından reformlarda sona gelindiğinin duyurulması da kuru aşağıya çekti. Dolar kurunda dip noktası için 6,50 TL seviyesi gösterilirken düşüş seyrini ise açıklanacak ekonomik veriler ve yaşanan siyasal gelişmeler belirleyecek. Önümüzdeki hafta hem yurt içerisinde hem de yurt dışında açıklanacak ekonomik veriler ve 10 yıllık ABD tahvillerinin faizleri takip edilecek. Emlak365.com

Yorumlar (0)