Piyasalarda Yatırımcılar İçin Kara Pazartesi! Gram Altın, Çeyrek Altının Fiyatı ve Dolar Kurunda Serbest Düşüş Hızlandı

Koronavirüs salgını nedeni ile piyasalarda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ediyor.

Piyasalarda Yatırımcılar İçin Kara Pazartesi! Gram Altın, Çeyrek Altının Fiyatı ve Dolar Kurunda Serbest Düşüş Hızlandı
Koronavirüs salgını nedeni ile piyasalarda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ediyor. Pandeminin patlak vermesinin ardından beraberinde gelen belirsizlik, korku ve panik dalgası ile hem altın fiyatları hem de dolar kuru adeta uçuşa geçmişti.

Ekonomide yaşanan dalgalanma, aşı haberleri, yeni vaka sayıları, Merkez Bankaları tarafından açıklanan yeni para politikaları ile ne yazık ki beklenen dalgalanma sağlanamadı. Piyasalarda yaşanan belirsizlikte bu sefer rüzgar tersine döndü ve Türk Lirasının da aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine olumlu yansıdı.

DOLAR KURU 6 AY SONRA 7 LİRANIN ALTINI GÖRDÜ! 15 ŞUBAT DOLAR KURU KAPANIŞ FİYATI KAÇ TL OLDU?

Piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrasında Pazartesi günü döviz kuru kapanış fiyatları açıklandı. Açıklanan kapanış fiyatlarına göre dolar kuru alış 6,9599 TL ve satış 6,9637 TL seviyesine geriledi. Dolar kuru böylelikle sert yükseliş eğilimine girdiği Haziran ayından bu yana ilk kez 7 liranın altını gördü. Dolar kuru 8.54 TL seviyesini gördüğü tarihi seviyenin ardından aradan geçen süre zarfında 1,54 liralık değer kaybı yaşamış oldu.

Euro kuru alış 8,4454 TL alış ve satış 8,4491 TL seviyesini gördü ve dolar kuruna düşüş seyrinde eşlik etti.15 ŞUBAT 2021 GRAM ALTIN FİYATI VE ÇEYREK ALTINININ KAPANIŞ FİYATLARI! 

Dolar kurunda yaşanan düşüş ve ons altında yaşanan gerileme iç piyasada gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında düşüşün devam etmesine neden oldu. Uluslararası piyasada ons altın fiyatı güne yükseliş eğilimli başlarken ardından kapanışa doğru düşüşe geçti.

Ons altının alış fiyatı 1.820,57 doları ve satış fiyatı 1.820,83 dolar oldu. Çeyrek altın fiyatı da ne yazık ki düşüşten nasibi aldı ve çeyrek altın 665 TL alış, 685 TL satış seviyesine geriledi. Ons altının fiyatı alış 1.820,57 dolar, 1.820,83 dolar satış fiyatına düştü.

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ?

Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına bağlılık vurgusu yapılması, fiyat istikrarı için tüm adımların atılacağına dair şahin mesajlar verilmesi, hukuk ve ekonomi reformu paketleri ile piyasaya güven aşılanması, enflasyonla mücadele konusunda kararlı adımlar atılması dolar kuru ve altın fiyatlarında gerilemeye neden oldu. Dezenflasyon süreci beklentisi ile faizlerin uzun süre yüksek kalacağı beklentisi ile yatırımcıların Türk Lirası'na olan ilgisinin artması da Türk Lirası'nın diğer yabancı para birimlerine karşı pozitif ayrılmasına ve değer kazanmasını sağladı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)