Piyasaların Gözü Kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Mart Konuşmasında! Dolar Yorumu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Mart tarihinde konuşma yapacak. TCMB Başkanı görev değişikliği ardından yapılacak ilk konuşma ise para piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına dair ilk detaylar.

Piyasaların Gözü Kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Mart Konuşmasında! Dolar Yorumu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Mart tarihinde AK Parti 7.Olağan Büyük Kongresi gerçekleştirilecek. Kongrede bir konuşma yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi başlıklarına değinecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklama ise piyasalar tarafından yakından izlenecek.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI GÖREV DEĞİŞİKLİĞİNİN EKONOMİK ETKİLERİ

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararları ile Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanlığı makamında değişiklik oldu. 4.5 ay önce göreve başlayan Naci Ağbal, görevden alınırken eski milletvekili olan Şahap Kavcıoğlu TCMB Başkanlığı görevine getirildi.

Merkez Bankası Başkanlığı'nda yaşanan görev değişikliğinin ardından ise pazar akşamı Asya Piyasalarının açılmasıyla birlikte TL çok sert değer kaybı yaşadı. Cuma gününü 7.21 TL seviyesinden kapatan dolar kuru Pazar gecesi 8.40 TL seviyelerini gördü.

Dolar kurunda yaşanan bu ani yükseliş sonrası para piyasaları da pazartesi sabahına kara tablo ile başladı. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi tarihi değer kayıplarından birini yaşadı. Hisse senetlerinde çok sert değer kayıpları oluştu. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalar daha sakin bir görüntü çizdi.CUMHURBAŞKANLIĞI FİNANS OFİSİ BAŞKANINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan piyasalarda yaşanan harekete ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Katıldığı bir program kapsamında konuşan Göksel Aşan sürecin nasıl devam edeceğine ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı.

Piyasalar adına umut veren açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan konuşmasında "Şu anda yaşadığımız dalgalanmanın kısa bir süre içerisinde makul bir hal alacağını düşünüyorum.

Netice itibarıyla baktığınızda bu tür çalkalanmalarda eğer insanlar yatırımcılar var olan süreçte bir akamet olmayacağını ciddi bir değişiklik olmayacağını görür ve ikna olursa o zamana kadar ne yapmışlarsa onu yapmaya devam ediyorlar. Biraz bekleyip görmek lazım ani karar almamak lazım, çok hızlı hareket etmemek lazım. Orta vadede benim gördüğüm budur." ifadelerine yer vermişti.

AK PARTİ 7. OLAĞAN BÜYÜK KONGRESİ 24 MART'TA

Para piyasaları ise yaşanan bu süreçte gözünü AK Parti 7.Olağan Büyük Kongresine çevirdi. Kongre 24 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kapsamlı bir konuşma yapması öngörülüyor.GÖZLER AK PARTİ KONGRESİNDEN ÇIKACAK MESAJLARDA

AK Parti 7.Olağan Büyük Kongresi kapsamında konuşacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temel gündem maddesinin ekonomide yaşanan dalgalı süreç olması bekleniyor. Merkez Bankası Başkanı görev değişikliğinin hemen ardından piyasalarda oluşan tablo çeşitli olumsuz senaryoları gündeme getirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın süreci el alması ve piyasaları rahatlatacak açıklamalarda bulunması bekleniyor. 2021 yılı ekonomi hedefleri ile 2023 yılı ekonomi hedeflerine dair açıklamalarda bulunması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın esas gündem başlığının ise dolar kuru olacağı öngörülüyor.
Yorumlar (0)