Planlar Değişti, Petrol Fiyatları Çıldırdı! Türkiye'de Benzin Ve Motorine Büyük Zam Yapılacak Mı?

Küresel petrol piyasalarında fiyat odaklı önemli gelişmeler olmaya devam ediyor. OPEC tarafından bugün yapılan açıklama sonucunda brent petrol Eylül 2019'dan beri gördüğü en yüksek fiyata ulaştı. Peki Türkiye'de akaryakıt ürünlerine zam gelecek mi? Benzin ve motorine zam yapılacak mı?

Planlar Değişti, Petrol Fiyatları Çıldırdı! Türkiye'de Benzin Ve Motorine Büyük Zam Yapılacak Mı?

Küresel petrol piyasaları sancılı geçen 2020 yılının ardından 2021'de toparlanmaya devam ediyor. Fiyatları normal seviyeye çıkarak petrol piyasası yılın geri kalanı için de yapılan planlamayı uygulamaya sokmaya başladılar. 

PETROL PİYASASINDA HESAPLAR DEĞİŞTİ

Koronavirüs salgınının aşı yardımı ile etkisinin azaltılmasının ardından gelişmiş ülkelerde imalat ve hizmet sektörlerinde rekorlar gelmeye başladı. Ekonomilerin normalleşmesi ile koronavirüs sürecinde olan petrol talebi azalışı defteri de yeni bir dalgaya kadar ortadan kalkmış oldu. Bugün Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC) yaptığı toplantı sonrasında bir açıklama geldi. 

OPEC toplantısı sonrasında yapılan açıklamada petrole olan talebin artmaya devam ettiği bildirilirken 2021 yılının ikinci yarısında petrol üretiminin petrol talebini karşılayamayabileceği belirtildi. Bu gelişme üzerine petrol fiyatları hızlı bir şekilde yükseldi. Brent petrol 72 dolar seviyesine ulaşırken bu nokta Eylül 2019'dan itibaren en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. 

ABD ve Avrupa'da petrol taleplerinin yükselmesine karşın Asya''da bu şekilde yüksek bir talep henüz gerçekleşmedi. Buna karşın Asya piyasalarında Suudi Arabistan'ın fiyat politikası etkili olmaya başladı. Petrol fiyatlarını beklentilerin üzerine çıkaran Suudi Arabistan yeni bir petrol krizinin de fitilini ateşledi. 

TÜRKİYE'DE BENZİN VE MOTORİNE BÜYÜK ZAM YAPILACAK MI?

Küresel petrol piyasalarında fiyat odaklı bu gelişmeler yaşanırken Türkiye'nin bundan nasıl etkileyeceği de sektör temsilcileri tarafından tartışılmaya başlandı. Dolar kurunun yüksek seviyede fiyatlanması ve petrol fiyatlarındaki artışın da maliyetleri oldukça yükseltmesi nedeniyle sektörde bir zam beklentisi ortaya çıktı. 

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarına ilerleyen haftalarda ciddi zamlar yapılabileceğini ifade eden sektör temsilcileri bu zam miktarının 50 kuruş seviyelerinde olabileceğine dikkat çektiler. Zam miktarının yüksek olmasından dolayı bu zammın ÖTV'den karşılanamayabileceğini söyleyen uzman isimler yapılacak büyük zammın pompa fiyatlarına yansıtılabileceğini ifade ettiler. 

Yorumlar (0)